Trwa ładowanie...
ycipk-21xs0w

Kobiety Teda Hughesa

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety Teda Hughesa
(Inne)
ycipk-21xs0w

Żona Teda Hughes , utalentowana poetka Sylwia Plath , stała się sławna również za sprawą swego samobójstwa. Mało kto wie, że jego kochanka uczyniła dokładnie to samo.

W ciągu sześciu lat Ted Hughes stracił cztery bliskie osoby: w 1963 roku w wieku zaledwie 32 lat jego żona Sylwia Plath popełniła samobójstwo załamana wiadomością o trwającym romansie męża z Assią Wevill. Sześć lat po tym zabiła się Assia Wevill oraz Shura, córka Assii i Teda . W tym czasie matka poety dochodziła do siebie po operacji – Hughes unikał kontaktu z rodzicami, by zaoszczędzić im tych wieści. Jednak o tragedii poinformowała rodziców siostra Teda , Olwyn. Matka poety, cierpiąca na chorobę wieńcową, zapadła w śpiączkę, a po trzech dniach umarła.

W wywiadzie, którego Ted Hughes udzielił w 1996 roku wyznał, że śmierć Sylwii była nieuchronna, śmieci Assii zaś można było uniknąć. Prawdopodobnie właśnie z tego względu Hughes pragnął wymazać ją ze swojego życia.

ycipk-21xs0w

Przez całe swoje życie Ted Hughes nie chciał mówić o śmierci kobiet. Unikał pytań dziennikarzy i biografów o tamte wydarzenia. Gdy jego archiwum na Emory University w Atlancie zostało otwarte, wszelkie informacje o Assii Wevill – ich korespondencja, zdjęcia, zapiski – zostały z niego usunięte. W tych rzadkich momentach, kiedy Hughes godził się na rozmowy o swoim życiu, Assia i Shura nawet nie były wspomniane. Poeta twierdził, że po śmierci Sylwii a przed jego kolejnym małżeństwem z Carol Orchard, sam wychowywał dzieci korzystając z pomocy niani przy codziennych pracach domowych, a jednocześnie bardzo pragnął, by u jego boku pojawiła się właściwa kobieta. Potrzebę tę zaspokajała Assia Wevill, która mieszkała z nim przy 23 Fitzroy Road w Londonie, a później w Irlandii, i matkowała jego dzieciom.

W maju 1962 roku Assia Wevill wraz ze swym trzecim mężem, kanadyjskim poetą Davidem Wevillem, została zaproszona do domu Sylwii i Teda , którzy mieszkali wówczas w North Tawton. Po sześciu tygodniach Ted i Assia spotkali się już sami w Londynie, gdzie Ted miał spotkanie w BBC. * Plath szybko odkryła, co się dzieje i kazała mężowi odejść. Hughes uczynił to z radością – udał się do domu Assii.*Wevill doskonale wiedziała, jaką reputacją cieszy się Ted Hughes . Jego niepohamowany apetyt na seks fascynował ją i jednocześnie obrzydzał. Przez dwa miesiące Hughes krążył między dwiema kobietami.

W połowie września Ted i Sylwia pojechali na wakacje do Irlandii. Po czterech dniach Ted zniknął. Miejsce jego pobytu pozostawało tajemnicą dla Sylwii , ale również dla biografów i badaczy jego twórczości. Najprawdopodobniej udał się do Londynu i z Assią pojechał do Hiszpanii – był tam w podróży poślubnej z Sylwią . Sylwia nienawidziła tego kraju, Assia była zaś nim zachwycona. Sylwia i Ted rozstali się definitywnie, Ted na stałe przeniósł się do Londynu. Przestał ukrywać swój związek z Assią. Mąż Assii zgodził się na separację.

11. lutego 1963 roku Sylwia Plath popełniła samobójstwo. * *3. marca na świat przyszła córka Assii i Teda : Alexandra Tatiana Elise (nazywana Shura).

ycipk-21xs0w

Po dziesięciu miesiącach para przeprowadziła się do Irlandii. Wevill była dla Teda doskonałą towarzyszką: pisała, malowała, nie odsuwała Teda w cień. Wspólnie pracowali nad wydaniem tomiku poezji Hughesa i grafik Assii.

Para planowała pozostać na Zielonej Wyspie pięć lat, jednak plany te pokrzyżowała choroba matki poety. Rodzice poety byli bardzo zaniepokojeni nieuporządkowanym życiem emocjonalnym syna.Ojciec Teda ostentacyjnie ignorował Assię: nigdy się do niej nie odzywał, odmawiał spożywania posiłku przy wspólnym stole, teatralnie odwracał wzrok od kobiety. Przy każdym nieporozumieniu między rodzicami a kochanką, Ted brał stronę rodziców. Wiedział, że matka nie jest w stanie tolerować obecności Assii postanowił więc, że Assia z córką wyjadą do Londynu.

Assia marzyła o małżeństwie z Tedem . Zdała sobie jednak sprawę, że jest to niemożliwe. Uznała, że bycie z Tedem w czasie, gdy Sylwia popełniła samobójstwo skaziło ją na zawsze. Czuła to i ona, i on. W pożegnalnym liście do ojca napisała: „Żyłam marzeniem o Tedzie – i sen się skończył.”

Shura była sensem życia Assi. Wiedziała, że po śmierci jej córka nie zazna szczęścia w rodzinie Teda . Ponadto ewentualna adopcja dziewczynki – ze względu na jej wiek – byłaby utrudniona. Wybrała rozszerzone samobójstwo.

ycipk-21xs0w

Po tej śmierci Ted Hughes napisał wiersz, w którym obciążał się winą za to zdarzenie.

28. grudnia 2006 r. ukaże się książka Yehudy Korena i Eilat Negev A Lover of Unreason: The Biography of Assia Wevill opisująca losy Assii Wevill, Sylwii Plath i Teda Hughesa .

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21xs0w

ycipk-21xs0w
ycipk-21xs0w