Trwa ładowanie...
d25s2a9
d25s2a9

Żona Teda Hughes , utalentowana poetka Sylwia Plath , stała się sławna również za sprawą swego samobójstwa. Mało kto wie, że jego kochanka uczyniła dokładnie to samo.

W ciągu sześciu lat Ted Hughes stracił cztery bliskie osoby: w 1963 roku w wieku zaledwie 32 lat jego żona Sylwia Plath popełniła samobójstwo załamana wiadomością o trwającym romansie męża z Assią Wevill. Sześć lat po tym zabiła się Assia Wevill oraz Shura, córka Assii i Teda . W tym czasie matka poety dochodziła do siebie po operacji – Hughes unikał kontaktu z rodzicami, by zaoszczędzić im tych wieści. Jednak o tragedii poinformowała rodziców siostra Teda , Olwyn. Matka poety, cierpiąca na chorobę wieńcową, zapadła w śpiączkę, a po trzech dniach umarła.

W wywiadzie, którego Ted Hughes udzielił w 1996 roku wyznał, że śmierć Sylwii była nieuchronna, śmieci Assii zaś można było uniknąć. Prawdopodobnie właśnie z tego względu Hughes pragnął wymazać ją ze swojego życia.

Przez całe swoje życie Ted Hughes nie chciał mówić o śmierci kobiet. Unikał pytań dziennikarzy i biografów o tamte wydarzenia. Gdy jego archiwum na Emory University w Atlancie zostało otwarte, wszelkie informacje o Assii Wevill – ich korespondencja, zdjęcia, zapiski – zostały z niego usunięte. W tych rzadkich momentach, kiedy Hughes godził się na rozmowy o swoim życiu, Assia i Shura nawet nie były wspomniane. Poeta twierdził, że po śmierci Sylwii a przed jego kolejnym małżeństwem z Carol Orchard, sam wychowywał dzieci korzystając z pomocy niani przy codziennych pracach domowych, a jednocześnie bardzo pragnął, by u jego boku pojawiła się właściwa kobieta. Potrzebę tę zaspokajała Assia Wevill, która mieszkała z nim przy 23 Fitzroy Road w Londonie, a później w Irlandii, i matkowała jego dzieciom.

d25s2a9

W maju 1962 roku Assia Wevill wraz ze swym trzecim mężem, kanadyjskim poetą Davidem Wevillem, została zaproszona do domu Sylwii i Teda , którzy mieszkali wówczas w North Tawton. Po sześciu tygodniach Ted i Assia spotkali się już sami w Londynie, gdzie Ted miał spotkanie w BBC. * Plath szybko odkryła, co się dzieje i kazała mężowi odejść. Hughes uczynił to z radością – udał się do domu Assii.*Wevill doskonale wiedziała, jaką reputacją cieszy się Ted Hughes . Jego niepohamowany apetyt na seks fascynował ją i jednocześnie obrzydzał. Przez dwa miesiące Hughes krążył między dwiema kobietami.

W połowie września Ted i Sylwia pojechali na wakacje do Irlandii. Po czterech dniach Ted zniknął. Miejsce jego pobytu pozostawało tajemnicą dla Sylwii , ale również dla biografów i badaczy jego twórczości. Najprawdopodobniej udał się do Londynu i z Assią pojechał do Hiszpanii – był tam w podróży poślubnej z Sylwią . Sylwia nienawidziła tego kraju, Assia była zaś nim zachwycona. Sylwia i Ted rozstali się definitywnie, Ted na stałe przeniósł się do Londynu. Przestał ukrywać swój związek z Assią. Mąż Assii zgodził się na separację.

11. lutego 1963 roku Sylwia Plath popełniła samobójstwo. * *3. marca na świat przyszła córka Assii i Teda : Alexandra Tatiana Elise (nazywana Shura).

Po dziesięciu miesiącach para przeprowadziła się do Irlandii. Wevill była dla Teda doskonałą towarzyszką: pisała, malowała, nie odsuwała Teda w cień. Wspólnie pracowali nad wydaniem tomiku poezji Hughesa i grafik Assii.

d25s2a9

Para planowała pozostać na Zielonej Wyspie pięć lat, jednak plany te pokrzyżowała choroba matki poety. Rodzice poety byli bardzo zaniepokojeni nieuporządkowanym życiem emocjonalnym syna.Ojciec Teda ostentacyjnie ignorował Assię: nigdy się do niej nie odzywał, odmawiał spożywania posiłku przy wspólnym stole, teatralnie odwracał wzrok od kobiety. Przy każdym nieporozumieniu między rodzicami a kochanką, Ted brał stronę rodziców. Wiedział, że matka nie jest w stanie tolerować obecności Assii postanowił więc, że Assia z córką wyjadą do Londynu.

Assia marzyła o małżeństwie z Tedem . Zdała sobie jednak sprawę, że jest to niemożliwe. Uznała, że bycie z Tedem w czasie, gdy Sylwia popełniła samobójstwo skaziło ją na zawsze. Czuła to i ona, i on. W pożegnalnym liście do ojca napisała: „Żyłam marzeniem o Tedzie – i sen się skończył.”

Shura była sensem życia Assi. Wiedziała, że po śmierci jej córka nie zazna szczęścia w rodzinie Teda . Ponadto ewentualna adopcja dziewczynki – ze względu na jej wiek – byłaby utrudniona. Wybrała rozszerzone samobójstwo.

Po tej śmierci Ted Hughes napisał wiersz, w którym obciążał się winą za to zdarzenie.

28. grudnia 2006 r. ukaże się książka Yehudy Korena i Eilat Negev A Lover of Unreason: The Biography of Assia Wevill opisująca losy Assii Wevill, Sylwii Plath i Teda Hughesa .

d25s2a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25s2a9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj