Trwa ładowanie...
d36dv91

Kobieta z torebką atakuje skinheada. Za legendarnym zdjęciem stoi smutna historia

35 lat temu szwedzcy neonaziści maszerowali ulicami miasta Växjö. O tamtej demonstracji pewnie nikt by dzisiaj nie pamiętał, gdyby nie pani Danuta z Gorzowa Wielkopolskiego i czujny fotograf, który uchwycił jej niezwykły czyn.
Share
Zdjęcie kobiety atakującej torebką neonazistę zrobiono 13 kwietnia 1985 r.
Zdjęcie kobiety atakującej torebką neonazistę zrobiono 13 kwietnia 1985 r.Źródło: fot. Hans Runesson/Fair Use
d36dv91

13 kwietnia 1985 r. Sobota. Ulicami miasta Växjö na południu Szwecji maszerują członkowie Nordyckiej Partii Narodowej (NRP). Widok neonazistów ze sztandarami musiał być przerażający dla mieszkańców. Ale jedna kobieta na pewno się nie bała. Mało tego – zamiast stać bezczynnie i patrzeć na "pokaz siły" sympatyków partii o nazistowskich poglądach, podbiegła do skinheada i uderzyła go w tył głowy swoją torebką. I właśnie w tym momencie Hans Runesson wcisnął spust migawki swojego aparatu.

Obejrzyj: Prolog: Łukasz Wroński opowiada o zbrodniach, które wstrząsnęły Polską

Czarno-białe zdjęcie kobiety atakującej maszerującego neonazistę zostało następnego dnia opublikowane w szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter". Później fotografią zainteresowała się brytyjska prasa. W erze bez mediów społecznościowych Runesson zyskał spory rozgłos i był nominowany do nagrody za zdjęcie roku. Jego fotoreportaż wywołał także ogólnokrajową dyskusję na temat przemocy występującej podczas pokojowych demonstracji.

d36dv91

W całym tym zamieszaniu najbardziej ucierpiała bohaterka fotografii. Była nią Danuta Danielsson, z domu Seń. 38-latka pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego. Danielsson wcale nie zamierzała zostać "kobietą z torebką" i unikała medialnego zainteresowania. Do dziś nie wiadomo, co kierowało jej zachowaniem 13 kwietnia, choć z pewnością niebagatelny wpływ na tamto zdarzenie miała historia jej rodziny.
Danuta Danielsson miała żydowskie korzenie, a jej matka przeżyła obóz w Majdanku. Z Gorzowa Wielkopolskiego wyjechała na początku lat 80. Zamieszkała w Szwecji, ojczyźnie swojego męża, którego poznała na festiwalu muzycznym w Polsce.

Danuta Danielsson odebrała sobie życie dwa lata po publikacji zdjęcia "Kobiety z torebką".

O późniejszym losie skinheada z flagą krążą legendy. Podobno mężczyzna nazywał się Seppo Seluska i uderzenie w tył głowy wcale nie dało mu do myślenia, że powinien się opamiętać. Jeszcze tego samego roku Seluska miał zostać skazany za morderstwo (jego ofiarą był podobno homoseksualny żyd).

Pewnym jest, że partia NRP przestała funkcjonować dopiero w 2009 r. 30 lat po wydarzeniach z Växjö pojawiła się inicjatywa, by postawić pomnik Danucie Danielsson. Władze miasta nie zgodziły się, ponieważ byłoby to "opowiadanie się za agresją". Rzeźba "Kobiety z torebką" stanęła jednak w mieście Alingsås, a gest Danuty Danielsson został uwieczniony na muralach, obrazach, a nawet w formie tatuaży.

d36dv91

Podziel się opinią

Share
d36dv91
d36dv91