Trwa ładowanie...

Kobieta z torebką atakuje skinheada. Za legendarnym zdjęciem stoi smutna historia

35 lat temu szwedzcy neonaziści maszerowali ulicami miasta Växjö. O tamtej demonstracji pewnie nikt by dzisiaj nie pamiętał, gdyby nie pani Danuta z Gorzowa Wielkopolskiego i czujny fotograf, który uchwycił jej niezwykły czyn.

Kobieta z torebką atakuje skinheada. Za legendarnym zdjęciem stoi smutna historiaŹródło: fot. Hans Runesson/Fair Use
d1t9tn1
d1t9tn1

13 kwietnia 1985 r. Sobota. Ulicami miasta Växjö na południu Szwecji maszerują członkowie Nordyckiej Partii Narodowej (NRP). Widok neonazistów ze sztandarami musiał być przerażający dla mieszkańców. Ale jedna kobieta na pewno się nie bała. Mało tego – zamiast stać bezczynnie i patrzeć na "pokaz siły" sympatyków partii o nazistowskich poglądach, podbiegła do skinheada i uderzyła go w tył głowy swoją torebką. I właśnie w tym momencie Hans Runesson wcisnął spust migawki swojego aparatu.

Obejrzyj: Prolog: Łukasz Wroński opowiada o zbrodniach, które wstrząsnęły Polską

Czarno-białe zdjęcie kobiety atakującej maszerującego neonazistę zostało następnego dnia opublikowane w szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter". Później fotografią zainteresowała się brytyjska prasa. W erze bez mediów społecznościowych Runesson zyskał spory rozgłos i był nominowany do nagrody za zdjęcie roku. Jego fotoreportaż wywołał także ogólnokrajową dyskusję na temat przemocy występującej podczas pokojowych demonstracji.

W całym tym zamieszaniu najbardziej ucierpiała bohaterka fotografii. Była nią Danuta Danielsson, z domu Seń. 38-latka pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego. Danielsson wcale nie zamierzała zostać "kobietą z torebką" i unikała medialnego zainteresowania. Do dziś nie wiadomo, co kierowało jej zachowaniem 13 kwietnia, choć z pewnością niebagatelny wpływ na tamto zdarzenie miała historia jej rodziny.
Danuta Danielsson miała żydowskie korzenie, a jej matka przeżyła obóz w Majdanku. Z Gorzowa Wielkopolskiego wyjechała na początku lat 80. Zamieszkała w Szwecji, ojczyźnie swojego męża, którego poznała na festiwalu muzycznym w Polsce.

d1t9tn1

Danuta Danielsson odebrała sobie życie dwa lata po publikacji zdjęcia "Kobiety z torebką".

O późniejszym losie skinheada z flagą krążą legendy. Podobno mężczyzna nazywał się Seppo Seluska i uderzenie w tył głowy wcale nie dało mu do myślenia, że powinien się opamiętać. Jeszcze tego samego roku Seluska miał zostać skazany za morderstwo (jego ofiarą był podobno homoseksualny żyd).

Pewnym jest, że partia NRP przestała funkcjonować dopiero w 2009 r. 30 lat po wydarzeniach z Växjö pojawiła się inicjatywa, by postawić pomnik Danucie Danielsson. Władze miasta nie zgodziły się, ponieważ byłoby to "opowiadanie się za agresją". Rzeźba "Kobiety z torebką" stanęła jednak w mieście Alingsås, a gest Danuty Danielsson został uwieczniony na muralach, obrazach, a nawet w formie tatuaży.

d1t9tn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t9tn1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj