Do rąk polskich czytelników trafia autobiograficzna powieść japońskiej autorki Shoko Tendo Księżyc Yakuzy .
Japoński bestseller i wydarzenie wydawnicze na rynku brytyjskim – ta książka jest pierwszym kobiecym głosem ze środka owianej legendą Yakuzy. Japońska mafia, malowniczo przedstawiana w wielu filmach, na co dzień ma jednak dużo bardziej prozaiczne oblicze. Wykluczenie społeczne, przemoc, upokorzenia – tego wszystkiego doświadczają członkowie rodzin gangsterów. Shoko Tendo postanowiła o tym opowiedzieć, a poprzez szczerość wyzwolić się i rozpocząć nowe życie.
„Błądząc i szukając po omacku wyjścia, i ja zdołam kiedyś znaleźć swoje własne miejsce na tym świecie” – pisze, a w wywiadach podkreśla: „Wierzę, że można zmienić swój los i przeznaczenie”.
I choć jej własny ojciec wydał na nią wyrok śmierci, Shōko szykuje już kolejną powieść – o swym życiu poza Yakuzą.
Z początku nic nie zapowiada dramatu: dziewczynka, wraz z rodzicami i rodzeństwem, mieszka w pięknym domu, a portfel jej ojca, z krokodylej skóry, jest – jak mówi – „wypchany tak, że istotnie wyglądał jak krokodyl, który właśnie połknął zdobycz”. Sielanka jednak nie trwa długo. Już jako dwunastolatka Shōko ucieka z domu, włóczy się, wpada w złe towarzystwo. Przeznaczony jej los to narkotyki, kolejni brutalni „opiekunowie”, gwałty i bicie, a wreszcie ogromne długi do spłacenia. Dwudziestokilkuletnia Shōko jest fizycznie i psychicznie wrakiem. Impulsem do zerwania z dotychczasowym życiem staje się dla niej śmierć matki.
Jednak czy jest to zerwanie ostateczne? Dziewczyna postanawia pokryć całe ciało wymyślnym tatuażem, a tatuaż to w Japonii znak przynależności do mafii. Shōko staje się wolna, ale – naznaczona.