Philip Pullman, brytyjski autor bestseller贸w adresowanych do m艂odzie偶y zosta艂 wyr贸偶niony orderem CBE, jednym z najwy偶szych odznacze艅 pa艅stwowych.
Poza czekiem na 30 tysi臋cy funt贸w Pullman m贸g艂 te偶 mie膰 dodatkow膮 satysfakcj臋, 偶e nigdy przedtem wyr贸偶nienie to nie spotka艂o powie艣ci adresowanej do m艂odszych odbiorc贸w.
W 艣wiecie anglosaskim Pullmana uwa偶a si臋 do艣膰 powszechnie za jednego z najwybitniejszych tw贸rc贸w wsp贸艂czesnej literatury m艂odzie偶owej.
Wielu krytyk贸w uwa偶a Pullmana za powa偶nego konkurenta dla Joanne K. Rowling, szkockiej autorki przyg贸d m艂odocianego maga, Harry'ego Pottera, kt贸re odnios艂y fenomenalny wr臋cz sukces na rynku ksi臋garskim.
Tak jak i w jej przypadku jego ksi膮偶ki osi膮gn臋艂y nak艂ady przekraczaj膮ce milion egzemplarzy, trafiaj膮c nie tylko do m艂odych czytelnik贸w, ale r贸wnie偶 wzbudzaj膮c zachwyty rodzic贸w.
Od samego pocz膮tku tw贸rczo艣膰 brytyjskiego prozaika wzbudza jednak rozliczne kontrowersje.
Swego czasu katoliccy recenzenci okrzykn臋li go mianem "najbardziej niebezpiecznego pi贸ra dzisiejszej Anglii", a publicysta gazety "Catholic Herald" otwarcie stwierdza艂, 偶e "koszmarne" wytwory wyobra藕ni Pullmana "warte s膮 rzucenia w ogie艅". Powodem tak ostrych s膮d贸w by艂 - w odbiorze krytyk贸w - "zajadle antychrze艣cija艅ski charakter trylogii".
Sam Pullman, cho膰 nie raz podkre艣la艂 publicznie sw贸j antyklerykalizm, z r贸wn膮 stanowczo艣ci膮 jednak odpiera艂 zarzuty twierdz膮c, 偶e bynajmniej nie jest nastawiony antyreligijnie. Odrzuca艂 te偶 etykiet臋 wojuj膮cego ateisty, kt贸r膮 zdawa艂a si臋 szafowa膰 cz臋艣膰 jego oponent贸w.
"Je艣li ju偶 koniecznie kto艣 chcia艂by mnie sklasyfikowa膰 pod wzgl臋dem 艣wiatopogl膮dowym to chyba jako agnostyka" - wyjawia艂 w kilku wywiadach.
Jego obro艅cy za艣 dodawali, 偶e w sensie prezentowanych warto艣ci ksi膮偶ki Pullmana nie odbiegaj膮 zanadto od g艂贸wnych prawd chrze艣cija艅stwa: opiewaj膮c dobro膰, odwag臋 i ciekawo艣膰 艣wiata, a pot臋piaj膮c okrucie艅stwo, czy fanatyzm.
Trylogia Jego ciemne materia艂y, inspirowana Rajem utraconym bezpo艣rednio nawi膮zuje do poematu Miltona oraz do biblijnego mitu stworzenia i buntu.
Para dwunastoletnich bohater贸w wdaje si臋 w walk臋 ze Stw贸rc膮 Ziemi, i czcz膮cym go Ko艣cio艂em z艂a, po to by w ich miejsce utworzy膰 now膮 niebia艅sk膮 republik臋.
Przychylni mu recenzenci podkre艣laj膮, 偶e od czas贸w Tolkiena w literaturze angielskoj臋zycznej nie zetkn臋li si臋 z tak膮 pot臋g膮 wyobra藕ni.
Niekt贸rzy dostrzegaj膮 w jego tw贸rczo艣ci powinowactwa z Dickensem i Czechowem, dodaj膮c, 偶e niezwykle rzadko te偶 zdarza艂o si臋, aby kto艣 pisa艂 do m艂odego czytelnika z intelektualn膮 odwag膮 r贸wn膮 pullmanowskiej.