Trwa ładowanie...

Kira Gałczyńska nagrodzona

Kira Gałczyńska nagrodzonaŹródło: Inne
d3evf2j
d3evf2j

Córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , Kira Gałczyńska , dziennikarka i pisarka, została laureatką tegorocznej nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego . Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się we wtorek na zamku w Olsztynie.

Kapituła nagrody uhonorowała Kirę Gałczyńską za jej twórczość pisarską poświęconą Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu - piewcy mazurskiej krainy - oraz za najnowszą książkę Srebrna Natalia poświęconą matce.

Przewodniczący kapituły Waldemar Żebrowski powiedział, że nagroda została przyznana m.in. za utrwalenie śladu pobytu Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie koło Rucianego Nidy na Mazurach. W Praniu Gałczyński napisał m.in. dwa poematy - Kronikę Olsztyńską oraz Niobe. W 1980 roku Kira Gałczyńska przyjechała do Prania i spędziła tu kolejne 17 lat. W Praniu utworzyła muzeum imienia swego ojca, gdzie - według jej własnych słów - występowała jako kustosz do 1997 roku w roli ożywionego eksponatu.

d3evf2j

Laureatka dziękując za wyróżnienie zaznaczyła, że ilekroć spotyka się z tak miłymi wyrazami aprobaty, to wie, że jest to przede wszystkim wyraz uznania dla jej ojca i matki Natalii. Przypomniała, że na Mazurach Gałczyński zawsze szukał ukojenia, wiele im zawdzięczał i pisanie właśnie w leśniczówce przychodziło mu nadzwyczaj łatwo.

Kira Gałczyńska urodziła się w 1936 roku w Wilnie, wkrótce rodzina Gałczyńskich przeniosła się do Anina koło Warszawy. W 1956 roku ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie przez 30 lat pracował jako dziennikarka w „Kurierze Polskim”, „Trybunie Ludu”, „Rzeczpospolitej” i „Kontrastach”. Wspomnienia o swoim ojcu zawarła w książkach Konstanty syn Konstantego (1983 r.) i Zielony Konstanty (2000 r.). W 2006 roku ukazała się książka Srebrna Natalia o matce Kiry Gałczyńskiej .

Nagroda im. bpa Ignacego Krasickiego jest przyznawana od 1987 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatów są pisarz Henryk Syska, artysta Hieronim Skurpski oraz niemiecka dziennikarka i wydawca „Die Zeit” hrabina Marion Doenhoff.

d3evf2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3evf2j