Trwa ładowanie...
anglia
23-04-2010 13:24

Kipling opowiada po stu latach

Kipling opowiada po stu latachŹródło: Inne
d2170ym
d2170ym

W Wielkiej Brytanii opublikowano odnalezione po 100 latach opowiadanie Rudyarda Kiplinga zatytułowane Scylla and Charybdis.

W noweli dzieci odkrywają, że dorośli kłamią i dają im za to nauczkę. Korespondent literacki BBC podkreśla, że to opowiadanie ukazuje przewrotne, a nawet wywrotowe spojrzenie Kiplinga na ustaloną hierarchię wartości.

Doktor Jeffrey Lewins z Uniwersytetu Oxford uważa, że Kipling nie chciał wydawać tego opowiadania, gdyż nie spełniało ono wymogów pisarskich.

„- Kipling zaczął pisać drugą wersję opowiadania i nie dokończył jej” – powiedział Lewins.

d2170ym

Rudyard Kipling urodził się w 1865 roku w Bombaju. W wieku pięciu lat został wysłany przez rodzinę do Angli, by w wieku lat 16. powrócić do kraju rodzinnego i zacząć pracować dla gazety militarnej.

W 1889 roku, po powrocie do Anglii, tuż przed wyjazdem do USA powstała najsłynniejsza jego powieść dla młodzieży Księga dżungli. Był autorem licznych esejów, poematów i wierszy.

Był laureatem licznych nagród, z Literacką Nagrodą Nobla z roku 1907 na czele.

Krytycy często mówią o nim, że miał taki wpływ na literaturę swego okresu, jak Dickens kilkadziesiąt lat wcześniej.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj