Trwa ładowanie...

Kim jest Doris Lessing? Sylwetka laureatki Literackiej Nagrody Nobla

Kim jest Doris Lessing? Sylwetka laureatki Literackiej Nagrody NoblaŹródło: Inne
d1s6669
d1s6669

* Doris Lessing , tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla, urodziła się 22 października 1919 roku w Bakhtaran w Iranie. Jej ojciec - Alfred Cook Taylor był kapitanem armii brytyjskiej, matka - pielęgniarką. W 1925 roku rodzina przeniosła się do Południowej Rodezji (obecnie Zimbabwe).*

Lessing opisała swoje dzieciństwo na afrykańskiej farmie w autobiografii Under My Skin z 1994 r. Przyszła pisarka chodziła do szkoły w Salisbury, formalną edukację zakończyła w wieku 14 lat. Potem pracowała m.in. jako telefonistka, stenograf, dziennikarka.

W 1939 roku Lessing poślubiła Franka Charlesa Wisdoma, z którym ma syna Johna i córkę Jean. Para rozwiodła się w 1943 roku. Dwa lata później Doris wyszła za Gottfrieda Lessinga, pochodzącego z Niemiec żydowskiego emigranta. Razem zaangażowali się w działalność Southern Rhodesian Labour Party (Partia Pracy Południowej Rodezji). Po drugim rozwodzie w 1949 roku Lessing wyjechała z synem z drugiego małżeństwa Peterem do Londynu, gdzie mieszka do dziś dnia.

d1s6669

* Lessing zadebiutowała jako pisarka w 1950 roku powieścią _The Grass in Singing_*, opowiadającą o związku pomiędzy żoną białego farmera i jej czarnym służącym. To zarówno romans, jak i studium rasowych konfliktów na południu Afryki.

W latach 1952 - 1956 Lessing była członkiem brytyjskiej partii komunistycznej i angażowała się w działania przeciwko zbrojeniom nuklearnym. Jej krytycyzm wobec polityki wewnętrznej RPA spowodował, że w latach 1956 -1995 pisarka miała zakaz wjazdu do tego kraju. Po krótkiej wizycie w Zimbabwe w 1956 roku, także w tym kraju Lessing stała się persona non grata. Kraj dzieciństwa pisarka ponownie odwiedziła dopiero w 1982 roku, co opisała w książce In African Laughter: Four Visits to Zimbabwe (1992).

Na poły autobiograficzna seria powieści Children of Violence, nazywanej od imienia głównej bohaterki serią o Marcie Quest, także rozgrywa się głównie w Afryce. Ta opowieść o dojrzewaniu kobiety uważana jest za jedną z pierwszych powieści o emancypacji kobiet. W tej powieść Lessling stworzyła kobiecy odpowiednik XIX-wiecznego bildungsroman. Kolejna powieść to Children of Violence - opowieść o apartheidzie.

Powieścią The Golden Notebook (1962) Lessing zyskała uznanie w kręgach feministycznych.

d1s6669

Powieść została uznana za pionierską pracę przedstawiającą stosunki pomiędzy kobietami a mężczyznami w wieku XX. Ta powieść zawiera wycinki z prasy, opisy filmów, snów i dzienników. Annna Wulf - główna bohaterka pisze o Afryce, polityce, komunistach, swoich związkach z mężczyznami.

W latach 60. Lessing odkryła i zaangażowała się w działalność Idries Shah's School of Sufizm. Swoją fasynację sufizmem - odłamem islamu - pisarka wyraziła w tomie esejów Sufizm in Time Bites z 2004 roku.

W latach 70. pisarka zwróciła się w stronę fantastyki: w serii Canopus in Argos: Archives przedstawia świat po wojnie atomowej, odradzającą się społeczność ludzką. Z kolei The Good Terrorist z 1985 roku to satyryczny obraz współczesnego społeczeństwa, opętanego żądzą kontroli każdego fragmentu rzeczywistości.

d1s6669

Inne ważne powieści Doris Lessing to Piąte dziecko oraz Podróż Bena - psychologiczne thrillery, połączone postacią głównej bohaterki. Rodzi ona dramatycznie nieprzystosowane, agresywne i silne dziecko, które wprowadza chaos i rozbija życie rodzinne. To powieści o nieprzystosowaniu i szukaniu własnego miejsca w społeczeństwie.

W ostatniej, opublikowanej w 2007 roku powieści The Cleft, Lessing wraca do tematu konsekwencji kolonializmu i konfliktów pomiędzy białymi, a czarnymi w dzisiejszej Afryce.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj