Trwa ładowanie...

KE przyzna literacką nagrodę Unii Europejskiej

KE przyzna literacką nagrodę Unii EuropejskiejŹródło: AFP
d4glfl7
d4glfl7

* Jesienią 2009 roku przyznana zostanie pierwsza nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury współczesnej - poinformowała Komisja Europejska.*

- Ta nowa nagroda Unii Europejskiej pomoże promować i publikować bogactwo Europy i jej kulturową różnorodność - oświadczył komisarz ds. edukacji i kultury Jan Figel.

Tłumacząc, skąd pomysł inicjatywy, podkreślił, że książki są kluczową częścią historii i intelektualnego dziedzictwa Europy, oddają bowiem różnorodność i specyfikę kultur, a także wspólnych korzeni oraz promują dialog interkulturowy.

Na europejską nagrodę literacką składać się będzie nagroda dla wschodzących talentów w dziedzinie literatury współczesnej (fikcja) z każdego z uczestniczących kraju UE. Przyznana zostanie (na razie) za rok 2009, 2010 i 2011. Celem - jak tłumaczy KE - jest zainteresowanie czytelników z całej Europy do odkrycia młodych talentów, zwłaszcza z innych krajów UE.

d4glfl7

Dodatkowo przyznana zostanie też nagroda dla uznanej już europejskiej osobistości literackiej, która na jeden rok stanie się Europejskim Ambasadorem Literatury.

Selekcji kandydatów i wyboru zwycięstwa dokonana zespół złożony z Europejskiej Federacji Księgarzy, Europejskiego Kongresu Pisarzy oraz Federacji Europejskich Wydawców.

Nagroda sfinansowana będzie w ramach budżetu programu Kultura Unii Europejskiej. Na razie nie podano jak wysokie będą nagrody.

d4glfl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4glfl7