* Doris Lessing to autorka pisząca w sposób uniwersalny, ale bez utraty kobiecej perspektywy - oceniła Kazimiera Szczuka . Jej zdaniem w tym tkwi siła utworów Doris Lessing .*
– To jest pisanie środka. Określa się to w krytyce literatury feministycznej jako „uniwersalizm po różnicy”, czyli jest to pisanie uniwersalne i ogólnoludzkie, które wprowadza perspektywę kobiety autorki jako oczywistą. To, co pisze kobieta, jest w takim sensie uniwersalne, jak uniwersalna była do tej pory literatura męska – tłumaczyła Szczuka .
Jak dodała, kobiece spojrzenie na świat daje Doris Lessing szczególną wrażliwość na problemy społeczne i na różnice płci. Nazwała ten punkt widzenia szczególnie humanitarnym.
– Jej pisanie jest pełne wrażliwości, którą daje głos kobiet w literaturze, tak jak u nas Zapolskiej czy Nałkowskiej . Inność spojrzenia kobiet daje wrażliwość społeczną i psychologiczną – powiedziała.
Jak dodała Szczuka, nagroda dla Doris Lessing bardzo ją ucieszyła, ponieważ to wybitna pisarka.
– Poza tym zawsze cieszy mnie, kiedy nagrodę Nobla dostaje kobieta. Kobiety włożyły ogromny wkład w literaturę XX w. Ten wkład jest nie do przecenienia – podkreśliła.