Trwa ładowanie...

Katedra Notre Dame w ogniu. Mieszkał tam dzwonnik z powieści Victora Hugo i bajki Disneya

Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Powodem pożaru był błąd przy pracach remontowych. Mieszkał tam Quasimodo, główny bohater powieści Victora Hugo i bajki Disneya “Dzwonnik z Notre Dame”.

Katedra Notre Dame w ogniu. Mieszkał tam dzwonnik z powieści Victora Hugo i bajki DisneyaŹródło: East News
d1q5q8t

Katedra Notre Dame w ogniu

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, stolicy Francji. Płonie dach jednego z najbardziej znanych kościołów na świecie. Powodem był błąd przy pracach renowacyjnych katedry. Ludzie z okolic Notre Dame zostali ewakuowani. Strażacy są na miejscu i gaszą ogień.

Katedrę Notre Dame oddano do użytku w 1345 roku. Jej budowa trwała 182 lata. Została zbudowana w stylu gotyckim. Jej nazwę tłumaczy się jako “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej.

W 2006 roku dziedziniec przed katedrą otrzymał imię papieża Jana Pawła II.

d1q5q8t

Katedra Notre Dame w ogniu. To był dom słynnego dzwonnika

Katedra Notre Dame była domem słynnego dzwonnika Quasimodo z powieści Victora Hugo z XIX wieku i filmu animowanego Disneya z 1996 roku. Bohater jest dzieckiem cyganki, która zginęła z ręki sędziego Frollo, opętanego ideą oczyszczenia miasta z wyrzutków. Quasimodo znalazł schronienie w katedrze, ale Frollo, jego opiekun, zabronił mu opuszczać katedrę. Jedynymi przyjaciółmi bohatera są trzy kamienne gargulce. Quasimodo marzy jednak o życiu między ludźmi. W dniu dorocznego święta błaznów za namową gargulców dołącza do tańczącego tłumu. Tam poznaje piękną cygankę Esmeraldę. W tym samym czasie do miasta przybywa młody kapitan Febus, by służyć sędziemu. Wszyscy spotykają się na festynie. Odtąd Febus i Quasimodo muszą wybierać pomiędzy miłością do Esmeraldy a posłuszeństwem wobec Frolla.

Książka porusza dość nietypowe jak na XIX wiek problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W “Dzwonniku z Notre Dame” nie ma jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny rolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.

Powieść została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Chwalono ją za wysoki poziom językowy i stylistyczny, a samego autora doceniono za odmianę powieści historycznej poprzez dodanie cech poetyckich i dramatycznych.

d1q5q8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q5q8t