Katedra Notre Dame. Historia symbolu kultury Francji
Katedra Notre Dame w Paryżu to obiekt bardzo ważny dla historii francuskiej kultury i religii. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie. Budowa trwała blisko 200 lat, był już pomysł wyburzenia. Katedra ma też związki z historią Polski.
Katedra Notre Dame - historia symbolu kultury Francji
Początek budowy katedry Notre Dame przypada na rok 1163. Prace budowlane trwały aż 182 lata. Powstała na wyspie Ile de la Cité na Sekwanie na miejscu dwóch mniejszych kościołów z IX wieku
Nazwę katedry tłumaczy się jako “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej. Została zbudowana w stylu gotyckim. Dwie wieże nie są identyczne - taki przywilej przysługiwał w średniowieczu tylko arcybiskupstwom, a Paryż został podniesiony do tej rangi dopiero w 1622 roku.
Od pierwszej połowy XVIII wieku funkcjonują tam wielkie organy piszczałkowe. Wielokrotnie podlegały one renowacji - ostatnia miała miejsce w 1992 roku. Obecnie organy te posiadają 7374 piszczałki, 111 głosów rozłożonych na 5 manuałów oraz elektryczną trakturę gry i rejestrów w pełni sterowaną za pomocą systemu komputerowego.
W katedrze Notre Dame wystawiona jest jedna z najważniejszych relikwii chrześcijańskich - korona cierniowa Jezusa Chrystusa. W każdy pierwszy piątek miesiąca oraz we wszystkie piątki Wielkiego Postu jest wystawiana publicznie.
Notre Dame odwiedza rocznie 14 milionów osób.
Katedra Notre Dame mogła przestać istnieć ponad 200 lat temu
W czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej (koniec XVIII wieku) Notre Dame przemianowano na Świątynię Rozumu. Wtedy też katedrze groziło wyburzenie. Ostatecznie do niego nie doszło, ponieważ jeden z paryskich mieszczan zasugerował, że mogą zostać uszkodzone budynki w okolicy Notre Dame.
Katedra Notre Dame a wątki polskie
We wrześniu 2006 roku dziedziniec przed katedrą otrzymał imię papieża Jana Pawła II. Do tego momentu nosił nazwę Placu Kościelnego Notre Dame. Pierwotnie był zbudowany na cześć cesarza Napoleona III.
W skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, którego używano przy okazji koronacji królów Polski od czasów panowania Władysława Jagiełły. Krzyż ten stanowił część skarbca koronnego, który w 1669 roku wywiózł bezprawnie po abdykacji król Jan II Kazimierz.
Katedra Notre Dame w literaturze i filmie
Katedra Notre Dame zyskała sławę w dużej mierze dzięki powieści historycznej Victora Hugo “Dzwonnik z Notre Dame”. Na jej podstawie oparto wiele filmów, głównie produkowanych przez Francuzów i Amerykanów. Najbardziej rozpoznawalnym filmem jest animacja Disneya z 1996 roku o tym samym tytule, która zyskała status kultowej.