Przedstawiony przez MEN projekt kanonu lektur to wstępna propozycja - poinformowała w piątek w Warszawie minister edukacji Katarzyna Hall na spotkaniu z dyrektorami szkół, dotyczącym zmian w zasadach i organizacji matur.
Minister oświadczyła, że materiały programowe dotyczące kanonu lektur, opublikowane na stronie internetowej MEN, mają charakter projektu eksperckiego.
- Zwróciłam się z prośbą do środowisk nauczycielskich i dyrektorskich, żeby się wypowiedzieli na temat pomysłów środowiska eksperckiego i w zależności od opinii, które zbierzemy, będziemy się starali te projekty zmodyfikować, wychodząc naprzeciw potrzebom polskiej szkoły - powiedziała Hall.
Poinformowała ponadto, że na stronie internetowej MEN znajduje się ankieta, którą osoby zainteresowane mogą wypełniać i przekazywać w ten sposób swoje uwagi dotyczące projektów programowych.
- Wszystkie głosy będą analizowane. Zespół ekspercki do nich się odniesie. Zależy mi, żeby nauczyciele jak najliczniej odwiedzali witrynę internetową www2.reformaprogramowa.men.gov.pl - zapewniła Hall.
Piątkowa prasa poinformowała, powołując się na stronę internetową resortu edukacji, że minister Hall zamierza zmienić kanon lektur szkolnych. Ze spisu lektur wykreślono książkę Jana Pawła II Pamięć i tożsamość , uznaną za zbyt trudną, nawet dla licealistów. Nie ma już w nim Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej , powieści Stefana Żeromskiego wycofano z programu gimnazjum, będą czytane tylko przez licealistów, którzy z kolei lekturę wybranej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza zakończą na etapie gimnazjalnym.