Trwa ładowanie...
d2qr5it

Kaszuby, Gdańsk i Tuwim na Targach Książki w Krakowie

Kaszuby i Gdańsk prezentują się podczas tegorocznych 17. Targów Książki w Krakowie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem imprezy, które nastąpi w czwartek w południe, ruszył maraton czytania utworów Tuwima.

d2qr5it
d2qr5it

Kaszuby i Gdańsk prezentują się podczas tegorocznych 17. Targów Książki w Krakowie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem imprezy, które nastąpi w czwartek w południe, ruszył maraton czytania utworów Tuwima.

Odwiedzający Targi Książki będą mieć okazję do poznania specyfiki językowej i kulturowej Kaszub, ich tradycji, historii oraz dawnego i współczesnego Gdańska.

"Kaszuby są znane głównie jako doskonałe miejsce na wczasy, ale my przyjechaliśmy, żeby pokazać duszę Kaszub. Prezentujemy najlepszą w naszym odczuciu literaturę: poezję, prozę, fantastykę, historię, pisaną przez autorów z Kaszub, o Kaszubach i po kaszubsku. Mamy też bogaty wybór książek o Gdańsku" - powiedział PAP dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Łukasz Richert.

Odwiedzający Targi będą mogli zobaczyć dwie wystawy prezentujące "Ruch Kaszubski i Kaszuby" oraz gdański Fischmarkt, gdzie Kaszubi przez lata handlowali. Będzie można posłuchać kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego oraz współczesnej muzyki kaszubskiej. Na ekranach prezentowane są filmy o literaturze, historii, muzyce i legendach Kaszub. W restauracji na terenie Targów będzie można skosztować kaszubskich smakołyków.

"Istnieje odrębność etniczna, kulturowa, językowa, a przede świadomościowa, ale będąc Kaszubami jesteśmy Polakami. Jak powiedział jeden z poetów +Jestem Kaszubą! Polska matką moją!" - mówił PAP prezes Instytutu Kaszubskiego Józef Borzyszkowski "Pokazujemy w Krakowie dorobek Kaszubów w zakresie kultury duchowej, książki naukowe, literaturę piękną, religijną oraz podręczniki kaszubskiego" - dodał.

d2qr5it

Na Targach Książki ruszył już maraton czytania utworów Tuwima, zorganizowany dla uczczenia Roku Tuwima. Każdy kto zechce może stanąć przed kamerą i przeczytać fragment "Lokomotywy". By nie popaść w rutynę, oprócz "Lokomotywy" czytane będą także inne wiersze poety.

Tegoroczne targi odbywają się pod hasłem "Kto czyta - nie pyta!" i zgromadziły 570 wystawców z kraju i z zagranicy. Pierwszy dzień obfituje w wydarzenia skierowane do branży wydawniczej i księgarskiej. Wieczorem podczas gali w Teatrze im. Słowackiego wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej.

Dla miłośników literatury targi będą okazją do spotkania z pisarzami m.in. z Jonathanem Carollem, Marią Czubaszek, Katarzyną Grocholą, Januszem Głowackim, Julią Hartwig, Asą Larsson, Ewą Lipską, Dorotą Masłowską, Janem Nowickim, Andrzejem Stasiukiem, Jerzym Stuhrem.


Targi potrwają do niedzieli. W Krakowie równolegle odbywa się 5. Festiwal Conrada.

d2qr5it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qr5it