Trwa ładowanie...

Kaszubi - kultura i język - wystawa w Sejmie

Kaszubi - kultura i język - wystawa w SejmieŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Wystawę przypominającą w skrócie historię kaszubskiej kultury i języka otwarto we wtorek w sejmowym holu głównym. Ekspozycja została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy utworzenia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Głównym jego celem jest rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Kaszub i Pomorza. Zrzeszenie powstało 2 grudnia 1956 roku. Działa na terenie sześciu województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko- pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.

Otwierając wystawę wicemarszałek Bronisław Komorowski, przypomniał, że Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale z okazji 50-lecia zrzeszenia, uczcił pamięć działaczy zaangażowanych w pracę na rzecz ocalenia tradycji i kultury kaszubskiej.

W sejmowej uchwale napisano, że w 1956 r., "po tragicznych w skutkach latach hitleryzmu i stalinizmu, liderzy społeczności kaszubskiej, czując - krótkotrwały, jak się później okazało - powiew wolności, postanowili wykorzystać sprzyjający moment i powołać do życia organizację, dzięki której mogliby działać dla wszechstronnego rozwoju Kaszub i Pomorza".

Autor scenariusza wystawy, Artur Jabłoński, wyjaśnił, że wystawa ma na celu "pokazanie Kaszubów jako społeczności, która za najcenniejszy swój skarb uważa język kaszubski".

d2ghv2b

Na kilku planszach pokazano m.in. okładki i fragmenty słowników kaszubsko-polskich, modlitewników i śpiewników, podręczników do nauki języka oraz przekładów Pisma Świętego, m.in. Ewangelii wg św. Jana z greckiego na kaszubski.

Język kaszubski obecny jest od 16 lat w magazynie kaszubskim "Rodno Zemia" w publicznej telewizji regionalnej, a od 2004 roku nadaje kaszubskie Radio Kaszebe, którego słucha kilka tysięcy osób. Język kaszubski obecny jest także w internecie - swoje strony internetowe ma m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Klub Studencki Pomorania zarejestrowany na Politechnice Gdańskiej w 1992 roku.

Na wystawie przypomniano także m.in. herb Kaszubów - czarny gryf na żółtym tle - oraz flagę w kolorze czarno-żółtym, kaszubskie pejzaże, np. widok z Wieżycy, najwyższego wzniesienia na Kaszubach (328,6 m n.p.m.).

Język kaszubskiego, zaliczanego do grupy języków zachodniosłowiańskich, na co dzień używa około 180 tys. osób. Wystawę można oglądać do 28 listopada.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj