Trwa ładowanie...

Kard. Dziwisz o Juliuszu Słowackim podczas mszy na Wawelu

Kard. Dziwisz o Juliuszu Słowackim podczas mszy na WaweluŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d47o15f
d47o15f

* Juliusz Słowacki wyprorokował nam Słowiańskiego Papieża; w jakiś tajemniczy sposób pomógł też Janowi Pawłowi II zrealizować jego misję, jako Piotra naszych czasów – mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowej mszy na Wawelu z okazji 200. rocznicy urodzin poety.*

Jak zaznaczył hierarcha, Juliusz Słowacki , obok Adama Mickiewicza , Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida , stanął w wielkim panteonie tradycji narodowej, kształtując naszą polską i chrześcijańską świadomość.

- Utwory Słowackiego , zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także uniwersalne tematy egzystencjalne - mówił w homilii podczas mszy w Katedrze Wawelskiej kard. Dziwisz.

- Jego twórczość wyróżniała się niezwykłym otwarciem na świat ducha, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. Jako liryk zasłynął pieśniami odwołującymi się do kultur Wschodu, do źródeł ludowych i Słowiańszczyzny. Był poetą nastrojów, mistrzem operowania słowem. Sam też miał przeżycia mistyczne, które opisał w Raptularzu - dodał.

d47o15f

Metropolita krakowski podkreślił, że wieszcz wywarł wielki wpływ na poetów Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego, między innymi na młodego Karola Wojtyłę. Zasłynął, jako autor wiersza o Słowiańskim Papieżu, który powstał w listopadzie 1848 roku.

- Profetyczna wizja Juliusza Słowackiego ziściła się 16 października 1978 roku, kiedy metropolita krakowski, abp Karol Wojtyła zasiadł na Piotrowym tronie. Spełniły się słowa wieszcza, że Papież z dalekiego kraju będzie ludowym bratem, wyciągającym swoje otwarte dłonie do każdego człowieka - zaznaczył Dziwisz.

Przypomniał, że Słowacki odegrał ważną rolę w formowaniu osobowości Karola Wojtyły , nie tylko jako poety, dramaturga, aktora, ale także jako kapłana. Przyszły papież po raz pierwszy zetknął się z twórczością wieszcza w gimnazjum w Wadowicach. Fascynacja została wzbogacona o studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa mistyczne utwory Słowackiego : Król- Duch i Genezis z Ducha stały się podstawowymi tekstami - przewodnikami duchowymi i zarazem programem działania w dziedzinie twórczości literackiej Karola Wojtyły .

- Wielki poeta romantyczny, którego ziemskie szczątki spoczywają w królewskiej katedrze na Wawelu ożywa więc ponownie odsłaniając przed nami sens dziejów, sens świata i sens naszego życia w tym wielkim dojrzewaniu do pełnego zjednoczenia z Bogiem w wieczności - podkreślił Dziwisz.

d47o15f

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w piątek w Krakowie rozpoczyna się Festiwal „Dramaty Narodów: Słowacki 2009”. Na imprezę, która potrwa do 25 października, złożą się spektakle, wystawy, wykłady, recytacje oraz projekcje poświęcone twórczości wieszcza i jej wpływowi na polską kulturę.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie piątkowy i sobotni spektakl „Tryptyk Stanisławowy” w niepowtarzalnej scenerii Katedry Wawelskiej. Spektakl-misterium oparty został na tekstach trzech autorów: Juliusza Słowackiego , Stanisława Wyspiańskiego i Karola Wojtyły , przywołujących jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii państwa polskiego i historii Kościoła - spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem.

d47o15f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47o15f