Nakładem Wydawnictwa Muza ukazała się Doktryna szoku Naomi Klein .
Przełomowe badania historyczna oraz cztery lata wytężonej pracy dziennikarskiej w strefach dotkniętych katastrofami pozwoliły Naomi Klein na zebranie materiału, który w niniejszej książce służy jej do obalenia tezy, jakoby globalny kapitalizm zwyciężył w pełni demokratycznie. Kapitalizm katastrof, czyli prowadzona na potrzeby korporacji międzynarodowych totalna przebudowa zdruzgotanego przez kataklizm społeczeństwa, nie powstał pod wpływem 11 września 2001 roku. Naomi Klein stara się wykazać związki pomiędzy polityką gospodarczą, kampaniami wojskowymi typu shock and awe oraz finansowanymi przez CIA tajnymi eksperymentami z wykorzystaniem elektrowstrząsów oraz deprywacji sensorycznej. Prowadzone w latach pięćdziesiątych eksperymenty posłużyły do napisania podręczników torturowania wykorzystywanych dzisiaj w bazie Guantanamo.
Dziś o godz. 19.00 w Warszawie, w Audytorium Maximum Uniwersyteta Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się wykład Naomi Klein . W czwartek odbędzie się debata zatytułowana „Czy kapitalizm się skończył?”. Gośćmi specjalnymi debaty będą Naomi Klein i Jan Krzysztof Bielecki. Debata odbędzie się o godz. 17.30, w Warszawie w Auli A Collegium Civitas (pl. Defilad 1). Wstęp wolny.
Naomi Klein jest nagradzaną dziennikarką i autorką bestsellerów. Publikuje artykuły w prasie, m. in. w „Nation”, „New Statesman”, „Newsweek International”, „The New York Times”, „Village Voice”, „The Baffler” i „Saturday Night”. Ma własną kolumnę w „Globe & Mail”, jednej z głównych gazet Kanady. Jest cenioną publicystką i częstym komentatorem w mediach, prowadziła gościnne wykłady w Harvardzie, Yale i New York University. Mieszka w Toronto. Jej No Logo znalazło się w roku 2000 na liście książek nominowanych do Guardian First Book Award.
* Doktryna szoku objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.*