Cykl imprez upamiętniających twórczość Tadeusza Kantora , w tym 25-lecie premiery przedstawienia „Wielopole, Wielopole”, rozpoczął się w sobotę we Florencji i potrwa do 11 grudnia.
Z okazji przypadającej w grudniu 15. rocznicy śmierci artysty zaplanowano także wydarzenia w Tarnowie i Wielopolu.
Obchody we Florecji - z udziałem polskich i włoskich artystów - rozpoczęły się w sobotę, odsłonięciem tablicy upamiętniającej premierę spektaklu „Wielopole, Wielopole”. Tablica Teatru Cricot 2 została wmurowana na fasadzie budynku przy ulicy Santa Maria 25 we Florencji. Miejsce to w latach 1979-1980 stanowiło siedzibę Teatru Cricot 2. 25 lat temu, w czerwcu 1980 roku, odbyła się tam prapremiera spektaklu Tadeusza Kantora .
Uroczystości towarzyszyć będzie m.in. pokaz rejestracji premiery „Wielopola...” oraz wernisaż wystawy fotografii prezentujących okres prób spektaklu. Wystawa potrwa do 8 grudnia. Zaplanowano również m.in. prezentację wydanej po włosku książki Wielopole Skrzyńskie pod redakcją Józefa Chrobaka.
Tytuł spektaklu – „Wielopole, Wielopole” - to dwukrotnie powtórzona nazwa pokarpackiej wsi, w której urodził się Tadeusz Kantor . Cały spektakl jest rekonstrukcją wspomnień, złożoną z pięciu sekwencji: Ślub, Lżenie, Ukrzyżowanie, Adaś odjeżdża na front, Ostatnia wieczerza.
„Wielopole...” to obok „Umarłej klasy” najgłośniejszy spektakl teatru Kantora pokazywany m.in. na deskach nowojorskiej La Mamy, na kilku największych światowych festiwalach, w gdańskiej stoczni w 1980 roku oraz w kościele w Wielopolu Skrzyńskim.
W przedstawieniu występowali m.in. Maria Stangret, Maria Krasicka, Stanisław Rychlicki, bracia Lesław i Wacław Janiccy, Andrzej Wełmiński, Lech Stangret i Roman Siwulak a także duża grupa artystów włoskich.
W grudniu z okazji 15. rocznicy jego śmierci w rodzinnym Wielopolu Skrzyńskim, w miejscu dawnej plebanii gdzie wychowywał się artysta, otwarte zostanie muzeum Kantora . Wcześniej 8 grudnia w Krakowie odbędzie się m.in. spotkanie wszystkich osób, które przewinęły się przez Teatr Cricot 2 i promocja książki o aktorach, wydanej przez dokumentującą życie i twórczość Kantora Cricotekę.