Trwa ładowanie...
d2n2l10
IAR
cenzura

Kanon Literatury Podziemnej

Oficyna Wydawnicza Volumen i Wydawnictwo Bellona zaprezentuje 23 dzieła literatury pięknej, które premierę miały w tzw. drugim obiegu, w latach 1976-1989.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanon Literatury Podziemnej
(Inne)
d2n2l10

Celem przedsięwzięcia jest pokazanie wielkiego wkładu podziemnego ruchu wydawniczego w polską kulturę– utrwalenie w świadomości współczesnego pokolenia obrazu tzw. drugiego obiegu wydawniczego jako przestrzeni, w której działali najlepsi z najlepszych - pisarze, poeci, dziennikarze.

Do 1990 roku, czyli do chwili likwidacji cenzury, w drugim obiegu ukazało się ok. 5000 książek i broszur, z czego przynajmniej 1000 to utwory literackie, które osiągnęły łączny nakład kilku milionów egzemplarzy.

Projekt przewiduje wydanie 23 książek z dziedziny literatury pięknej - jeszcze nie tak dawno zakazanych, które będą się ukazywały co dwa tygodnie.

d2n2l10

- Rola niezależnego ruchu wydawniczego jest nie do przecenienia - podkreśla Mirosława Łątkowska. -Uznałam, że trzeba oddać hołd tym ludziom. Chciałam też przypomnieć, zwłaszcza młodym czytelnikom, że wiele książek, które dziś zaliczane są do kanonu literatury pięknej miało swoje pierwsze wydania właśnie w drugim obiegu. Dziś często o tym nie pamiętamy - dodaje Mirosława Łątkowska.

Wybór 23 tytułów nie był łatwy. W kanonie znalazły się książki, które reprezentują różne gatunki literackie (zaczynając od esejów, poprzez felietony i poezję).

Jedną z pierwszych książek, która pojawił się na rynku wydawniczym była * Moc truchleje* Janusza Głowacki ego. Autor sierpniowe wydarzenia przedstawił oczami prymitywnego robotnika.

d2n2l10

Podziel się opinią

Share

d2n2l10

d2n2l10