Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży
Po kilku miesiącach głosowania za pomocą kuponów zamieszczanych w Gazecie Wyborczej i specjalnego formularza na stronach portalu gazeta.pl znamy już listę 50 książek, które tworzą Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży.
Z ogromną przewagą na pozostałymi tytułami plebiscyt na najlepszą książkę wygrał Harry Potter Joanne K. Rowling.
Biuro Polskiej Izby Książki zostało zasypane kuponami od głosujących. Oblężenie przeżywał też portal gazeta.pl, a w liczeniu głosów, których było ponad 8,5 tys., musiały wspomagać nas wolontariuszki.
Połowę spośród 50 tytułów, które złożyły się na Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży wybrali czytelnicy, a pozostałe - pisarze, krytycy i historycy literatury. Plebiscyt miał pokazać, które tytuły czytane są najchętniej.
Wybór czytelników pokazuje, że najchętniej czytane są tytuły wydane w ciągu ostatniego półwiecza. Nie znaczy to jednak, że dzieciaki chętniej sięgają po utwory osadzone w realiach ostatnich lat - takich książek jest tylko kilka, m.in. Jeżycjada, Pan Samochodzik i Sposób na Alcybiadesa.
Prawie połowa książek w rankingu to dzieła polskich autorów.
Kilkakrotne obrady gremium były długie i burzliwe, raz zakończyły się nawet kłótnią. Udało nam się jednak osiągnąć consensus drogą głosowania i żmudnych negocjacji - mówi Maria Marjańska-Czernik, redaktorka pisma Guliwer i prezes fundacji Książka dla Dziecka, członkini komisji ekspertów.
Ciekawie zapowiada się piątka tytułów, które nie miały jeszcze u nas premiery. Wybór ekspertów padł na poetycką baśń o umieraniu Thomas et l'infini (Tomek i nieskończoność) francuskiego pisarza Michela Deona i Kirot szelo roim (Niewidzialne ściany) Ofry Gelbart-Avni z Izraela, opowieść o samotnej dziewczynce szykanowanej przez kolegów z klasy. W kanonie znajdzie się też zwariowane dziełko słowackiego pisarza Viliama Klimáčka i malarza Dezidera Tótha, Noha k nohe (Noga w nogę). Kolejnymi pozycjami są - baśń o dziewczynce, która przędła złoto - The Girl who Spun Gold - amerykańskiej autorki Virginii Hamilton oraz The Roses in my Carpets (Róże na moich dywanach) kanadyjki Rukhsany Khan, opowieść o małym muzułmaninie żyjącym z matką i siostrą w obozie dla uchodźców.
Cała pięćdziesiątka Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży ukaże się w serii, która wyróżniać się będzie staranną szatą graficzną. Książki, w których obraz i treść tworzą integralną całość - jak np. Muminki, Kubuś Puchatek czy Koziołek Matołek - zostaną opublikowane w oryginalnej formie. Pozostałe zilustrują najlepsi polscy autorzy. Wszystkie tytuły sprzedawane będą w przezroczystych etui, na których znajdą się informacje o autorze i o kanonie.
Książki pod egidą Kanonu publikować będzie Porozumienie Wydawców, które utworzyło 26 krajowych oficyn. Pierwsze dwa tytuły kanonu będą miały premierę w marcu podczas Targów Książki Edukacyjnej w Warszawie.
Potem co miesiąc pojawiać się będą kolejne dwa.