Trwa ładowanie...

Kanadyjska pisarka laureatką Bookera dla obcokrajowców

Share
Kanadyjska pisarka laureatką Bookera dla obcokrajowcówŹródło: AP
d23fee5

* Jedna z najbardziej znanych kanadyjskich pisarek Alice Munro otrzymała tegoroczną literacką Nagrodę Bookera dla obcokrajowców - Man Booker International Prize.*

Nazwisko laureatki, znanej z krótkich form prozatorskich, ujawniono we wtorek. Do najbardziej znanych zbiorów opowiadań 77-letniej Munro należą Friend of My Youth i The View from Castle Rock. W Polsce wydano jej Uciekinierkę.

Kanadyjska autorka zwyciężyła takich pretendentów do nagrody jak V.S. Naipaul i Mario Vargas Llosa . Jury podkreśliło w werdykcie, że w krótkich historiach Munro umie zawrzeć taką głębię, mądrość i precyzję, jaką wielu pisarzy osiąga w powieściach w ciągu całego życia.

d23fee5

Nagroda Bookera dla obcokrajowców została ustanowiona w 2005 roku i przyznawana jest co dwa lata za całokształt twórczości. Mogą się o nią ubiegać pisarze z całego świata piszący po angielsku lub tłumaczeni na ten język. Jest to osobne wyróżnienie od corocznie przyznawanej Nagrody Bookera za najlepszą powieść autora z brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz Irlandii.

Przed Alice Munro Nagrodę Bookera dla obcokrajowców otrzymali Albańczyk Ismail Kadare i Nigeryjczyk Chinua Echebe .

d23fee5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23fee5
d23fee5