"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego - prawdziwa opowieść o bohaterach czy mit, w który uwierzyliśmy?
Czy książka Kamińskiego nie powinna być dłużej szkolną lekturą?
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego - prawdziwa opowieść o bohaterach czy mit, w który uwierzyliśmy?
Od piątku 7 marca w kinach możemy oglądać długo wyczekiwaną ekranizację "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego w reżyserii Roberta Glińskiego. To doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej tej kultowej, niezapomnianej, a od jakiegoś czasu także budzącej wielkie kontrowersje powieści.
Czy "Kamienie na szaniec" to zakłamana historia, która luźno opiera się na faktach? Czy Alek, Rudy i Zośka (na zdj.) byli prawdziwymi wojennymi bohaterami, czy też jest to mit, w który wierzymy od lat? Czy Zośkę i Rudego łączyło homoseksualne uczucie, ale fakt ten jest ukrywany przed odbiorcami? Co w powieści jest prawdą i faktem historycznym, a co fikcją literacką, zmyśleniem i świadomym tworzeniem legendy? Jak prezentują się "Kamienie na szaniec" czytane dzisiaj i czy przed wybraniem się do kina warto sięgnąć po literacki pierwowzór?
Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy na kolejnych stronach galerii, gdzie piszemy więcej o powieści, postaciach i wydarzeniach historycznych w niej opisanych oraz gigantycznej dyskusji, jaką sprowokowała.
Czytaj także: ekranizacja "Kamieni na szaniec".