"Kamienica" według książki Jędrzejewskiej-Wróbel w Teatrze Miniatura
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku wystawi w niedzielę sztukę "Kamienica" na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, autorki literatury dla dzieci.
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku wystawi w niedzielę sztukę "Kamienica" na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, autorki literatury dla dzieci.
"To spektakl o inności, która występuje chociażby w stosunkach sąsiedzkich, ale też i odmienności, jeśli chodzi o nasze patrzenie na życie w relacji między rodzicami a dziećmi. Nie rozprawiamy się z tym problemem, ale zwracamy na niego uwagę" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej reżyserka przedstawienia Ewa Piotrowska.
Oryginalnie bohaterami książki Jędrzejewskiej-Wróbel są świnie zamieszkujące tytułową kamienicę.
"Dlatego też podczas prób do +Kamienicy+ zastanawialiśmy się, jak budować poszczególne charaktery w świecie, w którym żyją wyłącznie świnie. Szukaliśmy na przykład odpowiedzi na pytania, co znaczy w naszym społeczeństwie bycie świnią; co to znaczy podłożyć sąsiadowi świnię. Jak się okazało, w internecie można znaleźć na to co najmniej 500 sposobów" - dodała reżyserka spektaklu.
W spektaklu wystąpi trzynaścioro aktorów. Elementem scenografii będzie zdjęcie starej kamienicy w Gdańsku-Wrzeszczu.
Adaptacji "Kamienicy" na potrzeby przedstawienia teatralnego dokonały sama autorka książki oraz laureatka zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Ewa Piotrowska ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obecnie jest dyrektorem Teatru Baj w Warszawie, w latach 2005-2008 była dyrektorem artystycznym Teatru Maska w Rzeszowie. Ma na swoim koncie wiele inscenizacji w Polsce i za granicą m.in. na Litwie, Słowacji, w Rosji i Meksyku.
Scenografię do spektaklu i kostiumy zaprojektowała absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze Martyna Dworakowska, która do tej pory współpracowała z kilkudziesięcioma teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
Autorem ruchu scenicznego jest trójmiejski performer, tancerz i choreograf Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, w latach 1987-1995 członek Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro, od 1995 r. tworzący własny teatr Patrz Mi Na Usta. Muzykę do spektaklu przygotował Piotr Pawlak, związany z trójmiejską sceną muzyczną gitarzysta i producent, Grał m.in. w zespołach Bielizna, Kury, Arhythmic Memory i Łoskot.
Mieszkająca w Gdańsku Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała ponad 20 książek dla dzieci. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, doktorat na tej uczelni broniła u prof. Stefana Chwina. Jej utwory "Kamienica", "Gębolud" oraz "O słodkiej królewnie i pięknym księciu" nominowane były do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY. Jest laureatką m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za trylogię o dociekliwej ryjówce Florce.
"Kamienica" nie będzie pierwszą książką Jędrzejewskiej-Wróbel przeniesioną na teatralne deski - Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie (Śląskie) wystawił w 2010 r. jej "Kosmitę", opowieść o autystycznym chłopcu.