Trwa ładowanie...
finlandia
23-04-2010 13:28

Kalevala - fenomen kulturowy

Kalevala - fiński epos narodowy - niezmiennie działa na wyobraźnię. Podobnie jak "Iliada" i "Odyseja" jest kulturowym fenomenem.

Kalevala - fenomen kulturowyŹródło: Inne
d27icuc
d27icuc

Spisana ośmiozgłoskowym wierszem i – jako że powstała z tradycji przekazów ustnych – przestrzegająca mnemotechnicznych chwytów (takie jak: powtórzenia głosek, semantyczne kryterium podziały na wersy) przynosi opowieści o mitycznych herosach fińskich. Wzbogacone zostały rytualnymi śpiewami (lamentami żałobnymi, magicznymi inkantacjami, pieśniami weselnymi).

Na kartach _ Kalevali_ wierzenia splatają się ze sobą, tworząc wielowarstwowe struktury. Najstarsze spotkane w tym tekście religijne odniesienia wiążą się z mitami indoeuropejskimi i współistnieją z chrześcijańską wizją świata.

Autorem _ Kalevali_ był Elias Lönnrot, fiński lekarz, botanik, lingwista i literat, a także miłośnik legend i mitów. Aby zebrać teksty źródłowe przedsięwziął 11 wypraw badawczych. Jego ostatnia wyprawa odbyła się w 1848 roku. Wiosną następnego roku ukazała się _ Kalevala_.

Najprawdopodobniej to właśnie te opowieści zapładniały wyobraźnię J.R.R. Tolkiena .

d27icuc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27icuc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj