Trwa ładowanie...
d19ix9a

Jutro Święto Pracy

d19ix9a
d19ix9a

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję.

1 maja to święto ludzi pracy walczących o swoje prawa.

Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o 8-godzinny dzień pracy. O to właśnie, a także o godziwe warunki pracy i płacy, walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję - od jej kul zginęło wielu ludzi.

Święto wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wówczas ruch związkowy bez względu na różnicę nurtów ideowych przyjął ten dzień za swoje święto.

Jego pierwsze obchody w wielu krajach, w tym również na terenie Polski odbyły się w 1890 r. Z zasady tej wyłamały się natomiast USA, gdzie - zapewne w celu uniknięcia przykrych skojarzeń - Labour Day obchodzony jest w Ameryce w pierwszy poniedziałek września.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto.

d19ix9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ix9a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj