Trwa ładowanie...

Jutro rusza festiwal literacki Port Wrocław

Jutro rusza festiwal literacki Port WrocławŹródło: Inne
d1br57f
d1br57f

W najbliższy piątek po raz 13. startuje festiwal literacki Port Wrocław. Już przed dwoma laty impreza organizowana przez Biuro Literackie opisywana była jako największy poetycki festiwal w tej części Europy.

Teraz organizowany przez Biuro Literackie Port przenosi się do Teatru Polskiego i znacznie rozszerza swoją dotychczasową formułę.

Marie-Claire Bancquart i Bernard Noël z Francji, Reiner Kunze z Niemiec, Harry Mathews z USA i Jurij Andruchowycz z Ukrainy - to tegoroczni portowi goście specjalni, pierwszorzędni autorzy, których na pewno nie trzeba reklamować.

Na scenie zobaczymy także m.in. Wojciecha Bonowicza , Jerzego Jarniewicza , Marcina Sendeckiego , Piotra Sommera , Andrzeja Sosnowskiego , Dariusza Suskę oraz Urszulę Kozioł , Ewę Lipską , Zbigniewa Macheja i Adama Wiedemanna - autorów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

d1br57f

To pierwsze w Polsce wyróżnienie wyłącznie dla poetów: 170 tysięcy złotych podzielone zostanie pomiędzy laureatów w trzech kategoriach: debiut roku, książka roku oraz nagroda za całokształt. Tę ostatnią odbierze osobiście Tadeusz Różewicz . Tegoroczny Port to także m.in. specjalny spektakl dla dzieci przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek oraz miejsce dyskusji i debat z udziałem 20 znanych krytyków. Prezydenci Wrocławia i Gdyni odpowiedzą na pytanie „Po co nam literackie nagrody?”. Bibliotekarze, księgarze i nauczyciele będą mogli wziąć udział w sympozjum pod tytułem Ja też lubię wiersze.

Ponad 80 krótkich filmów, przy realizacji których pracowało blisko 400 twórców, weźmie udział w konkursie „Nakręć wiersz” i będzie miało szansę wygrać 12,5 tys. złotych. Wyboru dokona jury w składzie: Darek Foks , Janusz Kondratiuk, Jarosław Szoda i Mariusz Wilczyński. A także festiwalowa publiczność podczas dwóch nocnych projekcji.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych przez Rafała Wojaczka . „Mój pies bardzo przyjemny” to zestaw fotografii, których bohaterami są różne zwierzęta. Zaprezentowana zostanie także książka i płyta DVD Wojaczek wielokrotny Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec .

d1br57f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1br57f