Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:39

Jutro rozpocznie się Wiosna Fredrowska

Jutro rozpocznie się Wiosna FredrowskaŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Jedna z pierwszych sztuk Aleksandra Fredry , rzadko wystawiana na deskach teatru - komedia Intryga na prędce w premierowym wykonaniu najstarszego w Europie stałego teatru amatorskiego - Fredreum, zainauguruje VIII Przemyską Wiosnę Fredrowską.

Spektakl odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, będącym od lat siedzibą Fredreum. To liczące już 138 lat Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry - Stały Niezawodowy Teatr na Zamku Kazimierzowskim - jest głównym organizatorem Wiosny.

W imprezie wezmą też udział teatry zawodowe: Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa i Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Zaprezentują sztuki: „Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść” Dario Fo i „Siostry Parry” Michaela Ronzoni.

– Tradycyjnie już do udziału w Wiośnie zapraszamy współpracujące z nami teatry zawodowe, które nie prezentują wprawdzie sztuk naszego patrona, ale przygotowują znamienite komedie innych autorów, niejako współgrające z humorem Fredry – powiedziała prezes zarządu Towarzystwa i jednocześnie reżyser spektaklu Krystyna Maresch-Knapek. Przedstawienia odbywać się będą nie tylko na Zamku Kazimierzowskim, ale także w miejscach związanych z życiem i twórczością Aleksandra Fredry, tj. w Surochowie k. Jarosławia, miejscu urodzin wielkiego komediopisarza (20 czerwca 1793 r.) oraz w Nienadowej k. Przemyśla, gdzie Fredro spędził pierwsze lata dzieciństwa. W Nienadowej nastąpi też (24 bm.) zakończenie tegorocznej Wiosny.

d1dwxqd

Na koniec Wiosny odbędzie Rajd Śladami Aleksandra Fredry na trasie: Przemyśl-Rudki-Beńkowa, Wisznia-Lwów-Przemyśl. Imprezie towarzyszyć też będą wystawy: 138 lat Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry Fredreum w Przemyślu, Fredreum w karykaturze oraz Dorobek sceniczny Kazimierza Opalińskiego, najwybitniejszego aktora Fredreum. Oprócz Opalińskiego, na deskach przemyskiego teatru pierwsze kroki stawiało wielu znanych później aktorów, m. in. Barbara Kostrzewska oraz Józef i Tadeusz Kondratowie.

Fredro zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku i został pochowany w podziemiach kościoła w Rudkach, w pobliżu Beńkowej Wiszni.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj