Trwa ładowanie...

Jutro rozpoczną się 55. Międzynarodowe Targi Książki

W czwartek rozpoczną się 55. Międzynarodowe Targi Książki

Share
Jutro rozpoczną się 55. Międzynarodowe Targi KsiążkiŹródło: Jupiterimages
d3anx29

299 wystawców - o 200 mniej niż w zeszłym roku - weźmie udział w 55. Międzynarodowych Targach Książki, które rozpoczną się w czwartek w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. W tym roku impreza odbywać się będzie na zmniejszonej powierzchni.

Po raz pierwszy od lat Międzynarodowe Targi Książki zmniejszyły swoją powierzchnię wystawienniczą - tym razem wydawcy prezentować się będą tylko na jednym poziomie pałacu, podczas gdy na poprzednich edycjach targów mieli do dyspozycji dwa piętra. Od lat liczba wystawców MTK wynosiła około 500 oficyn wydawniczych, tym razem zmniejszyła się o niemal 40 proc. Przyczyną jest pojawienie się konkurencji - zorganizowanych o tydzień wcześniej przez firmę Murator Expo Warszawskich Targów Książki, dokąd przeniosło się wielu edytorów.

W organizowanych przez Ars Polonę MTK udział wezmą takie wydawnictwa jak: Czarne, Prószyński i S-ka, Czytelnik, Arkady, a5, Zeszyty Literackie, Cyklady, Pogranicze. Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać Julię Hartwig , Józefa Hena , Katarzynę Herbertową, Ryszarda Krynickiego , Adama Zagajewskiego , Jaceka Hugo-Badera , Mariusza Szczygła , Krzysztofa Vargę . Gościem specjalnym imprezy będzie Irina Prochorowa z Moskwy, inicjatorka wydawania serii polskiej prozy, w której dotychczas ukazało się 55 tomów.

Czwartek - pierwszy dzień targów - będzie na targach dniem spotkań branżowych, publiczność będzie je mogła zwiedzać od piątku do niedzieli. Podczas targów ogłoszone zostaną nominacje do nagród literackich Nike i Gdynia, rozstrzygnięte zostaną konkursy „Papierowy Ekran” na najlepszy serwis internetowy o książce oraz „Przecinek i kropka” na najlepszą książkę dla dzieci.

d3anx29

Tematem przewodnim targów będzie postać i twórczość Fryderyka Chopina. W targowym Saloniku Chopinowskim odbywać się będą prezentacje książek, spotkania i koncerty. Zaplanowano spotkania m.in. z czołowym polskim znawcą Chopina, Mieczysławem Tomaszewskim, przewodniczącym jury XVI konkursu chopinowskiego Andrzejem Jasińskim, a także autorami książek - Maciejem Gołąbem ( Chopin w kulturze polskiej ), Ireną Poniatowską (Chopin. Człowiek i jego muzyka), Anną Czerwińską-Rydel (Moja babcia kocha Chopina), Januszem Ekiertem ( Fryderyk Chopin ), Michałem Rusinkiem ( Mały Chopin ) oraz redaktorami wydań listów i nut kompozytora. Będzie można zwiedzać wystawy „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory” oraz „Chopin w
oczach czeskiego grafika Otto Keplera”.

Innym targowym cyklem spotkań będzie Ars Fantastica poświęcona literaturze fantasy i science-fiction. Jej gośćmi będą m.in. Andrzej Sapkowski , Anna Brzezińska , Marcin Wolski .

  1. Międzynarodowe Targi Książki otwarte będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godzinach 10-19, a w niedzielę - od 10 do 17.
d3anx29
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3anx29