Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Celem plebiscytu jest szerokie rozpropagowanie najlepszych wzorców językowych.
Zasiadający w jury profesor literatury polskiej w Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Bolesław Faron, tłumaczy, że podstawowe kryteria, na podstawie których wybrano 10 nominantów to poprawność językowa, dobra dykcja i bogactwo słownika. Ale, jak podkreśla profesor Faron, to nie wystarczy by zostać Mistrzem Mowy Polskiej.
Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski Program promocyjny o charakterze społecznym i edukacyjnym, mający na celu szerokie rozpropagowanie najlepszych wzorów językowych, poprzez mobilizację instytucji, osób i środowisk opiniotwórczych. Przedsięwzięcie to ma charakter plebiscytu - wyborów ludzi pióra, ekranu, nauki, mediów, polityki - którzy zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. To głosowanie czytelników, internautów, słuchaczy i widzów, a także grona ekspertów. Program został zainaugurowany w 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma.
Nominowany w poprzednich latach do tytułu Mistrza Mowy Polskiej Andrzej Matul - dziennikarz Pierwszego Programu Polskiego Radia podkreśla, że plebiscyt pełni ważną rolę w naszym życiu publicznym. Zdaniem Matula konkurs przyczynia się do ratowania ginącej polszczyzny. Jak dodaje znany dziennikarz, język ratuje tożsamość, a tożsamość ratuje naród.
*Nominowani to: Grażyna Barszczewska, Kuba Strzyczkowski , Jacek Fedorowicz, Zbigniew Grochal, Piotr Kraśko, Sławomir Pietras, Andrzej Seweryn, Tomasz Sianecki, Stefan Stuligrosz i Andrzej Zalewski. * Gala Finałowa plebiscytu odbędzie się 22 września w Poznaniu. Jury wyłoni z grona nominowanych 3 laureatów. Zostanie również przyznana nagroda Vox Populi. Głosowanie na Mistrza Mowy Polskiej w tej kategorii prowadzone jest w internecie, a także w systemie sms oraz za pośrednictwem poczty.
Szczegóły i listę kandydatów można znaleźć na stornie www.mistrzmowy.pl