Trwa ładowanie...
Julian Tuwim
23-04-2010 13:40

Julian Tuwim w 13 językach

Julian Tuwim w 13 językachŹródło: Inne
d3x4aa7
d3x4aa7

Ponad 2 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjum recytowało w czwartek w 13 językach Lokomotywę Juliana Tuwima . Wyczyn łodzian być może trafi do księgi rekordów Guinnessa.

Wspólne recytowanie najsłynniejszego wiersza Juliana Tuwima , odbyło się na ulicy Piotrkowskiej przy Ławeczce Tuwima.

Tuż przed występem dzieci, na specjalnie przygotowanej scenie, Lokomotywę odczytały w kilkunastu językach łódzkie vip-y na czele z wiceprezydentami Łodzi: Hanną Zdanowską i Włodzimierzem Tomaszewskim.

Na pomysł zorganizowania akcji wpadli przedstawiciele Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Do udziału w niej namówili dyrektorów łódzkich placówek oświatowych.

d3x4aa7

– Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, więc powinniśmy uczyć się języków obcych. Najlepiej zaczynać tę naukę bardzo wcześnie, dlatego ta akcja skierowana jest głównie do dzieci – powiedział Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Przypomniał, że *13 września, 113 lat temu urodził się autor Lokomotywy Julian Tuwim . Dlatego do recytacji tego wiersza doszło w czwartek. * Uczniowie oraz ich wychowawcy recytowali Lokomotywę m.in. w językach: angielskim, hebrajskim, niemieckim, włoskim, serbskim.

Julian Tuwim (1894-1953) jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Zadebiutował w 1913 roku wierszem Prośba wydrukowanym w Kurierze Warszawskim. W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim „Pro arte et studio”. W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką "Skamander". Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. Czyhanie na Boga (1918), Sokrates tańczący (1920), Treść gorejąca (1936) oraz popularnych wierszyków dla dzieci, jak Lokomotywa , Abecadło , Słoń Trąbalski .

d3x4aa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x4aa7