Trwa ładowanie...
d2mkjf5

Julian Barnes laureatem nagrody Bookera

Angielski pisarz Julian Barnes został we wtorek laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "The Sense of an Ending" (Poczucie końca). Była to jego czwarta nominacja do tej nagrody, którą kiedyś nazwał "loterią snobów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julian Barnes laureatem nagrody Bookera
("__wlasne)
d2mkjf5

Angielski pisarz Julian Barnes został we wtorek laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść The Sense of an Ending (Poczucie końca). Była to jego czwarta nominacja do tej nagrody, którą kiedyś nazwał "loterią snobów".

150-stronicowa powieść Barnesa opowiada o Tonym, mężczyźnie w średnim wieku, i jego refleksjach na temat dróg życiowych, które wybrali jego przyjaciele z młodości oraz on sam. Tony odkrywa, że jego wspomnienia nie są tak wiarygodne, jak mu się wydawało.

"Ta książka, choć krótka, jest wypełniona po brzegi dużą ilością informacji, których nie można przyswoić podczas pierwszego czytania" - powiedziała przewodnicząca pięcioosobowego jury Stella Rimington. "The Sense of an Ending to jedna z tych książek, którą dobrze się czyta, którą można czytać nie raz lub dwa razy, ale nawet trzy razy" - dodała.

d2mkjf5

65-letni Barnes był wcześniej nominowany do Man Booker Prize, nazywanej nagrodą Bookera, trzykrotnie - w 1984 r. za Papugę Flauberta , w 1998 r. za Anglię, Anglię oraz w 2005 r. za Arthura & George'a .Powiedział, że czasami zastanawiał się, czy pewne siły działają przeciwko niemu, uniemożliwiając mu zwycięstwo.

"Odczuwam w równym stopniu ulgę, jak i radość" - dodał pisarz, odbierając czek na 50 tys. funtów. W przeszłości krytykował nagrodę, nazywając ją "loterią snobów".

* Barnes od początku był faworytem tegorocznej edycji Bookera. Pokonał pięciu rywali, m.in. Brytyjczyka Stephena Kelmana i Kanadyjczyka Patricka de Witta.*

Nagroda Bookera od 1969 r. przyznawana jest corocznie autorowi najlepszej, w ocenie jury, powieści w języku angielskim. Autor powinien być obywatelem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Republiki Irlandii lub Zimbabwe.

Dokładnie wczoraj (18 X) ukazało się u nas tłumaczenie najnowszego tomu opowiadań Barnesa , Puls (Wyd. Świat Książki).

d2mkjf5

Podziel się opinią

Share

d2mkjf5

d2mkjf5