200 tekstów znajdzie się w kolekcji internetowej literatury jidisz, którą w czwartek otworzy warszawska Biblioteka Narodowa wspólnie z Fundacją Shalom.
Nowa kolekcja BN będzie częścią Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona, w której od 2006 roku można w internecie oglądać najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej.
Kolekcja „Literatura jidysz” jest pierwszą kolekcją w cBN Polona adresowaną do odbiorców na całym świecie, których łączy zainteresowanie kulturą jidysz. Na początek przygotowano prawie 50 pozycji, a w początku 2008 roku kolekcja będzie liczyła około 200 zeskanowanych tekstów w języku jidysz. Bibliotekę tekstów uzupełniono o wprowadzenie i biogramy najważniejszych twórców w języku polskim i angielskim.
Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo autorskie w kolekcji na razie nie znajdą się niektóre pozycje niezwykle ważne, często lepiej znanych autorów, takich jak na przykład noblisty Isaaka Bashevisa Singera . Będzie można natomiast zapoznać się z twórczością m.in. Szymona Anskiego, Abrahama Goldfadena, Icchoka Lejba Pereca, Szolem Alejchema i wielu innych. Zbiory będą dostępne również w Portalu Biblioteki Europejskiej.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego w II Rzeczypospolitej znajdowała się największa diaspora żydowska w Europie. To na terenie Polski w tym języku wydawano setki książek w jidisz, drukowano gazety w ogromnych nakładach, nagrywano płyty i kręcono filmy w tym języku. Ocalone w części z pożogi wojennej dziedzictwo polskiej społeczności żydowskiej przez wiele lat było zapomniane.
Prezentowana kolekcja umożliwia dostęp online do często do tej pory nieznanych szerszym grupom odbiorców publikacji.