Trwa ładowanie...
d2bl827
żydzi
23 kwietnia 2010, 13:42

Judaika z Biblioteki Narodowej online

d2bl827
d2bl827

200 tekstów znajdzie się w kolekcji internetowej literatury jidisz, którą w czwartek otworzy warszawska Biblioteka Narodowa wspólnie z Fundacją Shalom.

Nowa kolekcja BN będzie częścią Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona, w której od 2006 roku można w internecie oglądać najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej.

Kolekcja „Literatura jidysz” jest pierwszą kolekcją w cBN Polona adresowaną do odbiorców na całym świecie, których łączy zainteresowanie kulturą jidysz. Na początek przygotowano prawie 50 pozycji, a w początku 2008 roku kolekcja będzie liczyła około 200 zeskanowanych tekstów w języku jidysz. Bibliotekę tekstów uzupełniono o wprowadzenie i biogramy najważniejszych twórców w języku polskim i angielskim.

Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo autorskie w kolekcji na razie nie znajdą się niektóre pozycje niezwykle ważne, często lepiej znanych autorów, takich jak na przykład noblisty Isaaka Bashevisa Singera . Będzie można natomiast zapoznać się z twórczością m.in. Szymona Anskiego, Abrahama Goldfadena, Icchoka Lejba Pereca, Szolem Alejchema i wielu innych. Zbiory będą dostępne również w Portalu Biblioteki Europejskiej.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w II Rzeczypospolitej znajdowała się największa diaspora żydowska w Europie. To na terenie Polski w tym języku wydawano setki książek w jidisz, drukowano gazety w ogromnych nakładach, nagrywano płyty i kręcono filmy w tym języku. Ocalone w części z pożogi wojennej dziedzictwo polskiej społeczności żydowskiej przez wiele lat było zapomniane.

Prezentowana kolekcja umożliwia dostęp online do często do tej pory nieznanych szerszym grupom odbiorców publikacji.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj