Trwa ładowanie...
jubileusz
23-04-2010 13:20

Jubileuszowy wieczór

Jubileuszowy wieczórŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Wydawnictwo Literackie, które jako pierwsze w Polsce, w latach osiemdziesiątych, wydało dzieła zebrane Witolda Gombrowicza, obchodzi 50-lecie istnienia. W środę wieczorem obchodzono jubileusz pod hasłem "Biegniemy dalej".

Na "nieprzemyślane, niezorganizowane i zupełnie szalone" spotkanie w sali Mehofferowskiej przybyli m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek i Ludwik Jerzy Kern. Gospodarzami wieczoru byli poetka Ewa Lipska i grafik Andrzej Dudziński.

Przez ponad dwie godziny Wydawnictwo pozostawało we władaniu poetów, pisarzy, literatów, naukowców różnych dziedzin, miłośników i czytelników książek. Wieczór wypełniły anegdoty i piosenki. Na koniec uczestnicy jubileuszowej fety stanęli do wspólnego zdjęcia. Nie zabrakło także gigantycznego tortu, na którym świeczki zdmuchiwali: dyrektor wydawnictwa Małgorzata Nycz, nobliści oraz były premier Jerzy Buzek.

Wydawnictwo Literackie powstało w 1953 w Krakowie.
Publikuje dzieła literatury pięknej - polskiej i obcej, książki z dziedziny historii literatury i sztuki, teatru, eseistyki i pamiętnikarstwa. Jako pierwsze wydawnictwo w Polsce, jeszcze w czasach cenzury, publikowało utwory Czesława Miłosza, a później dzieła zebrane Witolda Gombrowicza. Oficyna wydaje rocznie ponad 600 tys. egzemplarzy książek.

Wśród autorów związanych z krakowską oficyną są nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz oraz Stanisław Barańczak, Stanisław Lem, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Twardowski, Karol Wojtyła, Adam Zagajewski.
W lutym tego roku wydawnictwo zostało sprywatyzowane.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj