Trwa ładowanie...

Jubileuszowy Festiwal Szekspirowski

Jubileuszowy Festiwal SzekspirowskiŹródło: Inne
d2pkdu4
d2pkdu4

Wybitne spektakle Szekspirowskie z całego świata, warsztaty, koncerty, wystawy, konkursy, wykłady, spotkania z twórcami, dyskusje, promocje książek i happeningi uliczne – 2 sierpnia rozpoczyna się X Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

Podczas Festiwalu realizowany jest projekt: 10 lat Europejskiego Szekspira w Polsce – współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Kultura 2000.

Festiwal Szekspirowski w tym roku świętuje swoje Dziesiąte Urodziny, więc tegoroczna edycja, której towarzyszy akcja „10-lecie Europejskiego 3837Szekspira w Gdańsku”, będzie miała szczególny charakter. Dotychczas na Festiwalu pokazano: 24 sztuki Szekspira (w tym 12 razy „Hamlet”!), 59 spektakli z 21 krajów (w tym aż 12 z Wielkiej Brytanii)
, 33 spektakle polskie (w tym 9 z Warszawy), 47 teatrów zagranicznych, 17 teatrów z Polski. W Gdańsku gościli przez te lata wybitni reżyserzy, m.in.: Peter Brook, Oskaras Korsunovas, Eimuntas Nekrosius, Roberto Ciuli i Robert Sturua.

d2pkdu4

Próbą zapisania dekady historii Festiwalu Szekspirowskiego będzie książka Gdańsk jest teatrem. Dziesięć lat Festiwalu Szekspirowskiego 1997 – 2006 pod redakcją Jana Ciechowicza, która ukaże się specjalnie na tegoroczny Festiwal.

Fundacja Theatrum Gedanense, nawiązując do wielowiekowej tradycji wizyt zagranicznych trup teatralnych w Gdańsku w czasie Targów św. Dominika, corocznie organizuje Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

W kolejnych latach Festiwal zyskał sobie duże zainteresowanie mieszkańców Trójmiasta i przybywających na Wybrzeże turystów. Przez zwykle trwające około tygodnia święto Szekspira i teatru, starano się prezentować najbardziej interesujące inscenizacje dzieł wielkiego Stratfordczyka przygotowane przez zespoły z Polski i z zagranicy.

Historia festiwalu sięga 1993 roku, kiedy zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie. Do udziału w nich zapraszane były najlepsze polskie przedstawienia szekspirowskie sezonu a także inne ciekawe spektakle polskie i zagraniczne. W 1997 roku, w czasie obchodów milenium Gdańska, rozszerzono formułę Gdańskich Dni Szekspirowskich przygotowując Festiwal Szekspirowski. Zainaugurowano również ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską danego sezonu artystycznego z nagrodą Złotego Yorick’a przyznawaną co roku przez Zarząd Fundacji. Od tego czasu w sierpniu każdego roku, zgodnie z tradycją Fundacja stara się sprowadzać najbardziej interesujące adaptacje sztuk Szekspira z Polski i zagranicy. Od 2000 roku spektakle zagraniczne prezentowane w czasie Festiwalu są oficjalnie rekomendowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych.

d2pkdu4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pkdu4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj