Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:35

Jubileusz Węgajt

Jubileusz WęgajtŹródło: Inne
dz680gv
dz680gv

Spektaklem „Opowieści Lecilatego” w wykonaniu Teatru Lalek Gałązen zakończyły się w niedzielę obchody jubileuszu 10-lecia Projektu Terenowego w działającym pod Olsztynem Teatrze Węgajty.

Pochodzący z Dąbrowy Dolnej u stóp Gór Świętokrzyskich Teatr Lalek Gałązen, założony przez Krzysztofa Wronę i grupę młodych aktorów, zaprezentował spektakl skierowany głównie do dzieci. Mali widzowie poznali historię gałązek, które głosem aktorów przedstawiają się i opowiadają swoje historie.

Założyciel Projektu Terenowego i jeden z dwóch twórców Teatru Węgajty, Wacław Sobaszek, podkreślił, że na finałowe przedstawienie zaproszono dzieci, ponieważ są najbardziej wrażliwą publicznością, a bezpośredni kontakt ze sztuką wpływa doskonale na ich rozwój.

Pytany o 10 lat działalności Projektu Terenowego, Sobaszek podkreślił, że najistotniejszy w tym czasie był swego rodzaju aspekt przechodzenia kolejnych etapów w sztuce.

dz680gv

Zaangażowana w pracę twórczą w Węgajtach grupa ludzi (wywodząca się przede wszystkim spośród osób przyjeżdżających z Polski i zagranicy na warsztaty teatralne) prezentowała się w zapustach i kolędowaniu, odwiedzając wsie w różnych rejonach kraju, ośrodki pomocy społecznej, a także zakłady karne. Artyści byli zapraszani na występy w Europie Zachodniej i Wschodniej.

Sobaszek nie poprzestał jedynie na takich formach działalności aktorskiej, podejmując trudniejsze tematy, wykorzystując m.in. twórczość Witolda Gombrowicza. Obchody 10-lecia rozpoczęły się 7 października. Podczas kolejnych weekendów goście Teatru Węgajty obejrzeli „Synczyznę” według Ślubu i Transatlantyku Gombrowicza , „Ostatnią taśmę Krappa” Samuela Becketta , widowisko plenerowe Mieczysława Litwińskiego „Missa Pagana” według poematu Edwarda Stachury , a także „Studnię O” w wykonaniu storytellerek Małgorzaty Litwinowicz i Beaty Frankowskiej.

Ostatni weekend, oprócz „Opowieści Lecilatego”, wypełniły takie przedstawienia, jak „Kalevala”, powstała na podstawie fińskiego eposu ludowego oraz zrekonstruowany przez Trevora Hilla tradycyjny angielski teatr lalek w przedstawieniu Punch and Judy.

Projekt Terenowy powstał, gdy założyciele Teatru Węgajty (istniejącego od 20 lat) Wacław Sobaszek i Wolf Niklaus rozdzieli się. Niklaus założył wówczas Scholę Teatru Węgajty. Zarówno Projekt, jak i Schola czerpią z europejskich tradycji kulturowych - świeckich i religijnych.

Obchody jubileuszu współfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.

dz680gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz680gv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj