Trwa ładowanie...
d1tmd3v
muzeum
23-04-2010 13:18

Jubileusz 30-lecia Janusza Odrowąż-Pieniążka w Muzeum Literatury

d1tmd3v
d1tmd3v

30-lecie dyrektorowania warszawskiemu Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza świętował w czwartek Janusz Odrowąż-Pieniążek - historyk literatury, pisarz, publicysta i edytor.

Janusz Odrowąż-Pieniążek objął dyrekcję Muzeum Literatury 1 kwietnia 1972 roku. Podczas czwartkowej uroczystości przewodniczący Rady Muzeum, prof. Stanisław Makowski, zwrócił uwagę na zasługi Janusza Odrowąż-Pieniążka w zgromadzeniu w warszawskim muzeum wielu cennych rękopisów, książek i przedmiotów związanych z twórcami literatury.

Urodzony w lipcu 1931 roku Janusz Odrowąż-Pieniążek studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz filologię rosyjską na UW. Opublikował m.in. tom prozy poetyckiej "Teoria fal" oraz tomy opowiadań: "Opowiadania paryskie", "Ucieczka z ciepłych krajów", "Coctail u księżny Gieorgijew", "Party na calle Guatemala" i "Wielki romans w Bucharze".

Jest także autorem powieści "Małżeństwo z Lyndą Winters albo Pamiątka po Glorii Swanson" i "Mit Marii Chapdelaine" oraz szkiców zebranych w tomach "Polonika zbierane po świecie" i "Mickiewicziana zbierane po świecie". Współpracował przy wydaniach "Dzieł" Adama Mickiewicza.

d1tmd3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tmd3v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj