Trwa ładowanie...

Józefa Hennelowa nie żyje. Dziennikarka miała 95 lat

Zmarła Józefa Hennelowa, dziennikarka, felietonistka, posłanka. Przez ponad 60 lat była związana z "Tygodnikiem Powszechnym". Zmarła w wieku 95 lat.

Józefa Hennelowa przez 30 lat była związana z "Tygodnikiem Powszechnym"Józefa Hennelowa przez 30 lat była związana z "Tygodnikiem Powszechnym"
dc9s4uy
dc9s4uy

Informację o śmierci Józefy Hennelowej potwierdził redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski. "Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka" – czytamy w tekście wspominkowym na stronie.

Hennelowa w czasie II wojny światowej należała do Szarych Szeregów. Brała udział w tajnym nauczaniu w Wilnie, w którym się urodziła. Po wojnie zaczęła pracę w

"Tygodniku Powszechnym", w którym jako dziennikarka, publicystka i felietonistka spędziła prawie całą swoją karierę dziennikarską. Pełniła funkcję sekretarza redakcji oraz zastępcy redaktora naczelnego. Odeszła z niego w 2012 r.

W latach 1989–1991 sprawowała mandat posłanki na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Przez kolejne dwa lata zasiadała w parlamencie jako posłanka Unii Demokratycznej. Działała też w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich i Amnesty International.

W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

dc9s4uy

Zmarła 22 sierpnia w Krakowie w wieku 95 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dc9s4uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc9s4uy