Trwa ładowanie...

Józef Mackiewicz zasługuje, by trafić na listy lektur

Józef Mackiewicz zasługuje, by trafić na listy lekturŹródło: Inne
d2bd7ei
d2bd7ei

Twórczość Józefa Mackiewicza zasługuje na miejsce w kanonie lektur szkolnych - powiedział prof. Włodzimierz Bolecki podczas środowej promocji monografii o autorze Kontry pt. Ptasznik z Wilna.

Książka, opublikowana niedawno przez wydawnictwo Arcana, jest uaktualnionym wznowieniem pierwszego wydania monografii o Mackiewiczu z 1991 roku. Prof. Bolecki wzbogacił ją m.in. o relację z toczącego się od 10 lat procesu o prawa autorskie do polskich wydań książek Mackiewicza , którego stronami są córka pisarza Halina Mackiewicz i właścicielka wydawnictwa Kontra - Nina Karsov-Szechter.

Postać Józefa Mackiewicza oceniana jest niejednoznacznie. Z jednej strony uważany za wybitnego, polskiego prozaika XX wieku, miał też wielu przeciwników, którzy zarzucali mu antykomunizm, bezkompromisowość i ostry język.
Mackiewicz miał zawsze bardzo wielu przeciwników. Tępili go w podobnym stopniu liberałowie co konserwatyści, narodowcy tak samo jak komuniści, władze kościelne i AK-owcy. To dlatego, że Mackiewicz obnażał nieprawdziwość powszechnie przyjętej wizji historii. Pokazywał całą jej złożoność, wielowątkowość, trudności w przyznaniu komuś racji. Nie mogło się to podobać wszystkim – mówił Bolecki .

Józef Mackiewicz w swoich książkach stale kwestionował autorytety – podkreślił profesor.
Zwrócił m. in. uwagę, że w wydanym przed wojną tomie reportaży pt. Bunt rojstów Mackiewicz piętnował zacieranie w imię polskiej racji stanu językowego, religijnego i kulturowego zróżnicowania kresów wschodnich, a w latach 60. i 70. atakował Watykan i Kościół katolicki w Polsce za ugodową - zdaniem autora - politykę wobec komunistów.

d2bd7ei

Podczas okupacji Wilna przez wojska hitlerowskie Mackiewicz publikował w wileńskim „Gońcu Codziennym”, gazecie wydawanej po polsku przez Niemców, w okresie od lipca do października 1941 roku.

W sumie opublikował cztery artykuły o sowieckiej okupacji Litwy, co stało się podstawą późniejszych oskarżeń Mackiewicza o kolaborację z Niemcami uwieńczoną zaproszeniem Mackiewicza do przyłączenia się do ekipy dziennikarzy obserwujących ekshumację grobów w Katyniu. Bolecki w Ptaszniku z Wilna wykazuje absurdalność tych oskarżeń. Mackiewicz po pobycie w Katyniu opisał swoje obserwacje w książce pt. Katyń: zbrodnia bez sądu i kary - jednej z pierwszych prac, w której odpowiedzialnych za zbrodnię katyńską wskazuje się Sowietów.

– Uważam że Mackiewicz zasługuje na miejsce w kanonie lektur szkolnych. Być może najlepsza byłaby Droga do nikąd - książka o sowieckiej okupacji Litwy. Wprowadza ona w sam środek najważniejszego problemu opisywanego przez Mackiewicza - zderzenie świata cywilizowanego i totalitaryzmu, zawłaszczenia przez politykę indywidualnej świadomości – podsumował Bolecki .

* Mackiewicz opublikował osiem powieści, tom nowel, trzy książki publicystyczne, kilka broszur i dwa tomy wspomnień.* Był - po Czesławie Miłoszu - najczęściej wydawanym pisarzem w podziemnych wydawnictwach drugiego obiegu. Obecnie dostęp do książek tego pisarza w Polsce jest ograniczony ze względu na ciągnący się od lat spór o prawa autorskie. Kilka lat temu ustanowiono nagrodę literacką imienia Mackiewicza opatrzoną ulubioną dewizą tego pisarza: „Jedynie prawda jest ciekawa”.

d2bd7ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bd7ei

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj