Trwa ładowanie...

Jose Saramago marzy o Iberii

Jose Saramago marzy o IberiiŹródło: Inne
d2jeagp
d2jeagp

*Portugalski pisarz Jose Saramago namawia rodaków, by zgodzili się na przyłączenie swego kraju do Hiszpanii. *

Portugalia i Hiszpania powinny stanowić jedno państwo - Iberię. Zjednoczony Półwysep Iberyjski byłby dobrodziejstwem dla obu krajów - powiedział portugalski noblista Jose Saramago w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „Diario de Noticias”.

Jego poglądy zaprzeczają przekonaniu niektórych ekspertów, że zamiast ekspansji terytorialnej Hiszpanii raczej grozi rozpad. Jedynie Kraj Basków chce niepodległości, ale mało kto wierzy, że uda mu się ją uzyskać - oponuje jednak noblista.

d2jeagp

Saramago od kilkunastu lat mieszka w Hiszpanii. Wyjechał z Portugalii na początku lat 90., gdy popadł w konflikt z ówczesnymi konserwatywnymi władzami, które zakazały publikacji jego powieści Ewangelia według Jezusa Chrystusa. Zaprzecza jednak, by złość czy żal miały wpływ na jego poglądy.

Ale *krytycy nie mają wątpliwości: Saramago daje ujście swoim antyportugalskim resentymentom. * – Przedstawiona przez niego wizja jest raczej XIX-wieczna, a nie XXI-wieczna. Saramago na pewno nie broni interesów naszego państwa – ocenia były szef MSZ Portugalii Martins da Cruz.

d2jeagp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jeagp