Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:43

Jon Fosse będzie gościł w Instytucie Teatralnym

Jon Fosse będzie gościł w Instytucie TeatralnymŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

Norweski pisarz, dramaturg i eseista Jon Fosse przyjeżdża do Polski. 12 lutego spotka się z publicznością w Instytucie Teatralnym w Warszawie - poinformowali PAP we wtorek organizatorzy spotkania.

W spotkaniu uczestniczyć będzie także m.in. Lif Zern, autor książki Świecąca ciemność. Dramaturgia Jona Fossego, wydanej w ubiegłym roku przez Agencję Dramatu i Teatru.

Jon Fosse (ur. 1959 r.) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Pisze w języku nynorsk - jednej z dwóch urzędowych odmian języka norweskiego.

Zadebiutował w 1983 roku powieścią Raudt, svart (Czerwone, czarne). Jest autorem powieści, poezji, książek dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych; tłumaczy też utwory innych na nynorsk (m.in. Federico Garcíi Lorki ). Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

d1vzcyb

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrodę Ibsena (1996), Nordyckiej Nagrody Dramatopisarskiej (2000) i Nagrody Nestroy (2000). Niemiecki periodyk „Theater Heute” uznał Jona Fossego za najlepszego dramaturga 2002 roku. O jego znaczeniu niemiecki tygodnik „Die Woche” napisał: „Na początku był Henryk Ibsen , następnie nie było nic, a teraz mamy Jona Fossego ”.

Pisarz wychował się i mieszka na Zachodnim Wybrzeżu Norwegii (Vestlandet), tam też często dzieją się jego utwory. Akcja w nich rozwija się wolno, najważniejsze jest w nich napięcie między postaciami. Fossego fascynuje zwyczajność i samotność; jego bohaterowie borykają się z emocjonalnym chłodem i nieumiejętnością tworzenia więzi międzyludzkich.

W 1994 r. Fosse zadebiutował na deskach Sceny Narodowej w Bergen (Den Nationale Scene) sztuką „Og aldri skal vi skiljast” („I nigdy się nie rozłączymy”). Od tamtej pory napisał 25 sztuk teatralnych. Jego najbardziej znane dramaty to: „Namnet” („Imię”) (1995) i „Barnet” („Dziecko”) (1997).

Na polskich scenach teatralnych można było dotąd zobaczyć: „Sen o jesieni” („Draum om hausten”) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (premiera w 2004 r.) i Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (premiera w 2006 r.) oraz „Odwiedziny” („Besok”) w Teatrze Polskim w Poznaniu (premiera w 2006 r.). W 2007 r. nakładem wydawnictwa Panga Pang ukazał się dramat Jona Fossego „Suzannah”.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj