Poetka i prozaiczka Jolanta Stefko odebrała w Nagrodę im. Kościelskich, przyznawaną młodym polskim literatom. Uroczystość odbyła się w Willi Decjusza w Krakowie.
Jury, w którego skład wchodzą m.in. Jacek Woźniakowski , Jan Błoński , Ewa Bieńkowska , Francois Rosset , Włodzimierz Bolecki i Jerzy Jarzębski , nagrodziło młodą poetkę za całokształt dotychczasowej twórczości.
– Jolanta Stefko to osoba spoza wszelkich koterii literackich, mieszkająca daleko od miejskich centrów, niepodległa modom, nieskłonna do podejmowania obowiązkowych dla swego pokolenia tematów. Pisze nie dbając o normy, werdykty artystycznych salonów, wedle sobie tylko właściwego rytmu, wewnętrznej logiki – uzasadniał werdykt prof. Jerzy Jarzębski .
Jak podkreślił, laureatka jest jedną z najbardziej obiecujących autorek wciąż jeszcze młodego pokolenia.
– Jej pisarstwo jest bardzo swoiste, osobne, natychmiast rozpoznawalne wśród wielości głosów, jakimi przemawia współczesna polska literatura. Nie ma w nim modnej dziś problematyki społecznej, walki z korporacjami, wątków feministycznych. Pisarka zajmuje się przede wszystkim sobą, ale jak każda niebanalna osobowość twórcza, potrafi z siebie i swoich osobistych problemów uczynić fascynujący przedmiot dociekań i artystycznej eksploracji. Członkowie jury są więc przekonani, że zadziwi nas jeszcze wieloma świetnymi książkami i stanie się jedną z pierwszoplanowych postaci literackiej sceny w Polsce – mówił prof. Jarzębski.
– Ta nagroda jest dla mnie sygnałem z zewnętrznego świata. Jest dowodem, że to piszę jest wartościowe nie tylko dla mnie, ale też dla kogoś innego, i że pisząc nie przebywam w jakimś wyłącznie fikcyjnym świecie – powiedziała podczas uroczystości wzruszona laureatka.
35-letnia Jolanta Stefko opublikowała tomiki Po stronie niczyjej, Ja nikogo nie lubię prócz siebie i Dobrze, że jesteś . Napisała też powieści Możliwe sny . Powieść Diablak , która ukazała się w ostatnich tygodniach, nie była przez jury rozpatrywana.
Laureatka mieszka w Lipowej koło Żywca. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Kresach” i piśmie „Na Głos”. Jej poezja – zdaniem krytyków – nie należy do łatwych i przyjemnych, porusza trudne problemy egzystencjalne.
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez działającą w Genewie fundację imienia Kościelskich. Promuje ona współczesną polską literaturę nagradzając co roku pisarzy przed czterdziestym rokiem życia. Obecnie wysokość nagrody wynosi 7,5 tys. franków szwajcarskich (ok. 18 tys. zł).
Do grona 120 laureatów Nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek , Zbigniew Herbert , Zygmunt Kubiak , Tadeusz Konwicki , Andrzej Kijowski , Gustaw Herling-Grudziński , Jan Błoński , Stanisław Barańczak , Ewa Lipska , Adam Zagajewski , Stefan Chwin , Adam Michnik , Paweł Huelle , Jerzy Pilch , Andrzej Stasiuk , Olga Tokarczuk i Olga Stanisławska . W ubiegłym roku nagrodą uhonorowano Jacka Dehnela , poetę, prozaika i tłumacza za tomik wierszy Żywoty równoległe .