Trwa ładowanie...
john
23-04-2010 13:46

John Irving: Powieść musi być długa

John Irving: Powieść musi być długaŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw
Jego ostatnia wydana powieść Zanim cię znajdę liczyła 900 stron i ukazała się w 2005 roku. Od tamtej pory John Irving pracuje nad kolejnym dziełem. I chyba nie będzie to lektura na jeden wieczór...

Dlaczego pańskie książki zawsze są takie długie?

* John Irving*: Książki powinny być długie – tak myślę. Postanowiłem zostać pisarzem dlatego, że uwielbiałem powieści, które czytałem jako bardzo młody człowiek. XIX-wieczne powieści: Dickensa , Tołstoja , Flauberta , Manna , Hawthorne'a . Były długie, o zajmującej akcji, z barwnymi, wyrazistymi postaciami. I – co szalenie ważne – jednym z głównych bohaterów tych powieści był czas. Pisarze ci pasjonowali się istotą czasu, jego upływem, a także tym, jak czas wpływa na nas, jak na nas oddziałuje, jak nas kształtuje. To fascynuje również mnie.

Nie wiem, jak napisać krótką powieść, której akcja obejmuje 50 lat. Krótką powieść można napisać o miodowym miesiącu albo o weekendzie. Ale ja takich nie piszę. Uwielbiam pisać o upływie czasu. Niemal wszystkie moje książki zaczynają się od dzieciństwa bohatera, dzieciństwo jest źródłem tego, co dzieje się z człowiekiem potem. Interesuje mnie fenomen niewinności i to, jak niewinność zmienia się z biegiem lat, w trakcie dojrzewania.

Jack Burns, bohater Zanim cię znajdę , od dzieciństwa jest obserwatorem. Nie bierze udziału w wydarzeniach, tylko jest ich świadkiem, przygląda się im, rejestruje. Nawet jeśli te wydarzenia dotyczą jego samego. Kiedy jest mały, ta cecha wydaje się przyjemna, ale gdy jest już dorosłym człowiekiem, okazuje się znacznie mniej atrakcyjna. Ale musi upłynąć wiele czasu, zanim on sam się o tym przekona.

Rozm. Anna Narinska

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj