Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:41

Joanna Tokarska-Bakir odebrała nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Joanna Tokarska-Bakir odebrała nagrodę im. Jana Karskiego i Poli NireńskiejŹródło: Inne
d7rfu4i
d7rfu4i

* Joanna Tokarska-Bakir , etnograf, religioznawca i antropolog, autorka esejów na temat stosunków polsko-żydowskich została tegoroczną laureatką nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w warszawskim Żydowskim Instytucie Historycznym.*

Nagroda przyznawana jest co roku autorom publikacji poruszających temat wkładu polskich Żydów w polską kulturę. Wysokość nagrody wynosi 5 tys. dolarów.

Laureatka podziękowała tym, którzy czytają jej publikacje.
– Dziękuję za to, że czytacie; każdy kto pisze o tematach na ‘ż’, jak to określiła Hanna Krall , wie że z tekstami na ten temat jest tak, że wpadają one jak kamień w wodę – zauważyła.

*Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Henryk Grynberg , Jerzy Ficowski , Hanna Krall , ks. Stanisław Musiał. * Tokarska-Bakir zaznaczyła, że jest zaszczycona, iż znalazła się w takim gronie.
– Ciągle nie mogę w to uwierzyć – zaakcentowała.

d7rfu4i

Prof. Feliks Tych podkreślił, że jakość poznawcza piśmiennictwa pani Tokarskiej-Bakir i jej posłannictwo moralne już od kilku lat stanowią odczuwalne zjawisko w Polskiej humanistyce. Tegoroczna laureatka nagrody próbuje - w jego opinii - leczyć z irracjonalnej nienawiści do Żydów.

Joanna Tokarska-Bakir urodziła się w 1958 roku w Warszawie. Ukończyła etnologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1992 roku uzyskała doktorat (za pracę „Wyzwolenie przez zmysły. Tybetańskie koncepcje soteriologiczne”), a w 2002 roku habilitowała się pracą „Obraz osobliwy. Hermeneutyczna lektura źródeł etnograficznych”. Od lat naucza i kieruje działami etnologii i antropologii kulturowej na UW i Collegium Civitas.

Obecnie Joanna Tokarska-Bakir m.in. koordynuje prace badawcze w ramach interdyscyplinarnego grantu Uniwersytetu Hebrajskiego pt. Anthropology of Prejudice: Blood Libel Myths. Efektem tej pracy będzie książka pt. Legendy o krwi. Antropologia przesądu , która ukaże się w przyszłym roku. Szczególnie ważnym tematem w esejach Tokarskiej-Bakir są przesądy antyżydowskie i wzajemne stosunki Polaków i Żydów. Część tych esejów ukazała się w tomie Rzeczy mgliste .

Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku dla uhonorowania pamięci jego żony, Poli Nireńskiej, tancerki i choreografa, która jako jedyna z ponad siedemdziesięcioosobowej rodziny żydowskiej uratowała się z Shoah. Nagroda administrowana jest przez Żydowski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.

d7rfu4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7rfu4i