* J.K. Rowling 31 lipca kończy 40 lat.*
Jej rodzice pochodzili z Londynu. Poznali się w pociągu, kiedy oboje mieli 18 lat. Mama pisarki miała wyznać wówczas, że jest jej zimno, a wówczas poznany chłopiec miał okryć ją płaszczem. Ślub wzięli rok później.
W rok po ślubie na świat przyszła mała Joanne Kathleen.
Przyszła pisarka do szkoły poszła w Winterbourne. Mała Joanne była bardzo zadowolona z tej szkoły: panowała tam przyjazna atmosfera, było dużo zajęć z garncarstwa, rysunków, pisania opowiadań. Rodzice wiedzieli o marzeniu córki, by mieszkać na wsi i około dziewiątych urodzin J.K. Rowling rodzina przeprowadziła się do Tutshill, małej wioski niedaleko Chepstow, w Walii.
Po ukończeniu szkoły w 1983 roku, J.K. Rowling rozpoczęła studia na uniwersytecie w Exter, gdzie studiowała filologię francuską. Po studiach autorka pracowała w Londynie, najdłużej zagrzała miejsce w Amnesty International.
W 1991 roku wraz z ówczesnym narzeczonym J.K. Rowling postanowiła przenieść się do Manchesteru. Podczas jednej z podróży z Manchasteru do Londynu, przyszła pisarka wpadła na pomysł powieści o Harrym Potterze. O pisaniu J.K. Rowling marzyła od dziecka. Nigdy jednak nie miała takiego pomysłu, który w takim stopniu zaabsorbowałby ją. W przeciągu kilku godzin obmyśliła wszystkie detale i mogła przystąpić do pisania. Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny zaczęła pisać jeszcze tego samego wieczoru.
Po śmierci matki, która bardzo wstrząsnęła pisarką, J.K. Rowling wyjechała do Portugalii. Tam pracowała jako nauczycielka języka angielskiego. Kontynuowała pracę na rozpoczętą książką. Podczas pobytu w Portugalii poznała swojego męża. Urodziła się im córka, Jessica. Jednakże w 1994 roku wraca z dzieckiem do Edynburga.
W tym czasie pisarka wróciła do intensywnej pracy nad losami Harry’ego Pottera. W ciągu dnia wychodziła do kawiarni, gdzie pisała. Pisała również każdego wieczora.
Gdy ukończyła pracę nad powieścią i znalazła agenta literackiego, który zajął się książką, przez rok czekała, aż znajdzie się wydawca chętny dać szansę jej twórczości. W sierpniu 1996 roku wydawnictwo Bloomsbury zainteresowało się powieścią. Od tamtej chwili minęło już sporo czasu, a kolejne powieści J.K. Rowling oczekiwane są z wielką niecierpliwością. Chociaż pojawiają się wśród krytyków literackich i psychologów różne zdania na temat wartości jej cyklu powieściowego, to nie sposób odmówić jej przemiany, którą zapoczątkowała wśród najmłodszych – mody na czytanie.