Trwa ładowanie...

Język polski czy jednak obcy?

Język polski czy jednak obcy?Źródło: Inne
d4254hq
d4254hq

Alarm dla szkół i rodziców: język polski jest dla uczniów tak samo obcy jak angielski.

Ujawnione właśnie wyniki badań dziesięciu tys. uczniów z woj. śląskiego są porażające - tylko 30 proc. uczniów rozumie więcej niż dwie trzecie tekstu. 30 proc. rozumie tylko połowę. Reszta - jeszcze mniej. Są też uczniowie, którzy mimo wielu lat spędzonych w szkolnej ławce, nie rozumieją praktycznie nic.

Specjaliści z Instytutu Metod Edukacji „Impuls” dotarli do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Sprawdzali prędkość czytania, stopień rozumienia i zapamiętania tekstu w języku polskim oraz - w przypadku starszych dzieci - także angielskim i niemieckim.

Uczniowie mieli przeczytać krótkie opowiadania, m.in. o kotach, delfinach czy historii igrzysk olimpijskich. Słownictwo i tematykę tekstów dostosowano do wieku uczniów i umiejętności, które - według szkolnego programu - powinni mieć opanowane. Do każdego tekstu dołączono dziesięć prostych pytań - np. o imiona bohaterów tekstu albo o numer telefonu, który pojawił się w opowiadaniu.

Średnio uczniowie podstawówki czytają mniej niż 100 słów na minutę, gimnazjaliści 100-150 słów, licealiści – 200 słów.

d4254hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4254hq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj