Trwa ładowanie...
d17arrz
d17arrz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nauka

Język kaszubski coraz popularniejszy

Z roku na rok rośnie w woj. pomorskim liczba dzieci i młodzieży uczących się języka kaszubskiego. W tym roku szkolnym jest to ponad 17 tys. uczniów, mimo niewystarczającej kadry zawodowo wykształconych nauczycieli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d17arrz

Z roku na rok rośnie w woj. pomorskim liczba dzieci i młodzieży uczących się języka kaszubskiego. W tym roku szkolnym jest to ponad 17 tys. uczniów, mimo niewystarczającej kadry zawodowo wykształconych nauczycieli.

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki poinformował w piątek w Gdańsku, że w ubiegłym roku szkolnym języka kaszubskiego uczyło się w woj. pomorskim 15 242 osoby (z czego 82 proc. w szkołach podstawowych). W roku szkolnym 2013/14 na lekcję języka kaszubskiego uczęszcza 17 145 (z czego 78 proc. w szkołach podstawowych) dzieci i młodzieży. Najwięcej chętnych - 4800 - do nauki kaszubskiego jest w powiecie kartuskim.

Dane o zainteresowaniu językiem kaszubskim przedstawiono podczas konferencji prasowej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego.
"Jest to nauka dla chętnych, dobrowolna. Wymaga poświęcenia od uczniów, rodziców i nauczycieli, bo dzieci muszą zostać tygodniowo dłużej po szkole trzy, cztery godziny" - podkreślił prezes ZK-P.

]Zdaniem Grzędzickiego, kaszubski może być atrakcyjnym językiem do nauki dla mieszkańców Pomorza. "Ja się wychowałem w Szymbarku, chodziłem do starej, obdrapanej, poniemieckiej szkoły. Rodzice mówili w domu po kaszubsku, ale ja nie miałem nauki tego języka w szkole. Dziś moim dzieciom mówię, że kaszubski jest tak samo ważny jak angielski, niemiecki, czy rosyjski. To pozwala lepiej zrozumieć nasze najbliższe otoczenie. Pomorski świat, Gdańsk, Gdynię, historię tej krainy, gdzie są np. stolemy, które stworzyły kaszubski krajobraz, łatwiej pojąć poprzez język kaszubski" - powiedział PAP Grzędzicki.

d17arrz

Pytany o największe problemy w upowszechnianiu języka kaszubskiego szef ZK-P powiedział, że jest nim niedobór dobrze wykształconej kadry nauczycielskiej. "Żaden z polskich uniwersytetów nie kształci nauczycieli do języka kaszubskiego. A im dzieci są starsze, tym mają większe wymagania. Nie sposób całe życie uczyć się tylko podstawowych zwrotów w języku kaszubskim. Dla obecnie uczących nauczycieli zaświadczenia o tym, że mogą uczyć kaszubskiego wydaje nasze zrzeszenie" - wyjaśnił Grzędzicki.

Podkreślił, że nierzadko w takich sytuacji dochodzi do dylematu. "Czy puścić takiego nauczyciela, który ma to w sercu i wyniósł z domu, ale nie ma całego instrumentarium naukowego, czy w ogóle nie dać mu takiego zaświadczenia o znajomości kaszubskiego i w danej miejscowości nie będzie wówczas nauki tego języka" - wyjaśnił.

"Cały czas czuć jeszcze poza tym balast z przeszłości, kiedy kaszubski był językiem nizin społecznych. Po 1989 r. to się zmienia: Kaszubi odnoszą sukcesy w życiu gospodarczym, naukowym, kulturalnym, a niektórzy nawet w politycznym. Ludzie starsi nie widzą niestety potrzeby uczenia się języka kaszubskiego. Dla mnie, pokolenia lat. 80 to już nie jest żaden problem, lecz wartość.

Uniwersytet Gdański chciał w ubiegłym roku uruchomić nowy kierunek studiów - etnofilologię kaszubskę, ale zgłosiła się na niego za mała liczba chętnych. "Chcemy przekonać władze tej uczelni, aby nie stosowały do tego kierunku takich samych kryteriów jak np. filologii angielskiej, germańskiej, czy sinologii" - nadmienił Grzędzicki.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami.
Język kaszubski - obok języka czeskiego, słowackiego, serbołużyckiego i polskiego - zaliczany jest do języków zachodniosłowiańskich. Kaszubski, jako jedyny w Polsce, ma status języka regionalnego. Obok Mazurów i Ślązaków, Kaszubi są jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym.

d17arrz

Podziel się opinią

Share

d17arrz

d17arrz