Trwa ładowanie...

Jesteś stary czy młody? Spójrz na obrazek i odpowiedz sobie sam

Okazuje się, że słynna iluzja optyczna - "Moja żona i teściowa" autorstwa W.E. Hilla - może nie skrywa w sobie tajemnicy, ale może wiele powiedzieć o naszym wieku. Lub wzroku.

Jesteś stary czy młody? Spójrz na obrazek i odpowiedz sobie samŹródło: Wikimedia Commons CC0
d3z4yes
d3z4yes

Wszyscy na pewno widzieliście szkic kobiety, która może jednocześnie wyglądać jak żona modna lub stara babuleńka - w zależności od tego, na czym w pierwszej kolejności skupimy swój wzrok.

Po raz pierwszy opublikowano go ponad 103 lata temu - w pierwszym większym amerykańskim magazynie satyrycznym "Puck", skąd przedrukowywano, a następnie przeskanowywano go do internetu w dziesiątkach milionów kopii.

Nie wiedzieć czemu, ale "Moją żonę i teściową" wzięli niedawno na tapet amerykańscy naukowcy (bo któżby inny), a teraz podzielili się wynikami swoich badań. Okazuje się, że postać, którą zauważymy na obrazku pierwszą, zależy w gruncie rzeczy od naszego wieku. Osoby młodsze dostrzegą w nim żonę artysty, natomiast starsze - twarz jego teściowej zwróconą profilem w lewą stronę.

W badaniu wzięły udział 393 osoby. Niestety nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy starszą panią widzą po prostu osoby, które mają po prostu wadę wzroku.

Pozostaje zapytać, kogo widzicie wy?

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna
d3z4yes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4yes