Trwa ładowanie...

„Jesienin” - autorski spektakl Oleny Leonenko i Janusza Głowackiego

„Jesienin” - autorski spektakl Oleny Leonenko i Janusza GłowackiegoŹródło: Teatr Ateneum
d3oxva0
d3oxva0

Wiersze Sergiusza Jesienina Moskwa Karczemna, Czarny człowiek, List od Matki znajdą się wśród utworów wykonywanych przez Olenę Leonenko w spektaklu muzycznym pt. „Jesienin” na deskach Teatru Ateneum. Premierę spektaklu zaplanowano na piątek.

Autorem scenariusza do spektaklu jest Janusz Głowacki , muzykę do wierszy Jesienina skomponowała Olena Leonenko. Spektakl reżyseruje Józef Opalski.

Jak tłumaczył Janusz Głowacki podczas wtorkowej konferencji prasowej, spektakl „Jesienin” to opowieść o tragicznym i szalonym życiu Sergiusza Jesienina .
- O życie utopionym w alkoholu, wspaniałej poezji i romansach, w tym najgłośniejszym - z legendarną tancerką Isadorą Duncan - mówił Głowacki .

d3oxva0

Głowacki zwrócił uwagę, że Rosjanie nie wierzą w samobójczą śmierć Jesienina , nazywają go męczennikiem Rosji.
- Wokół tej śmierci jest sporo znaków zapytania. Jesienin popełnił samobójstwo mając 30 lat. Ale czy na pewno było to samobójstwo? Autorzy ostatnich publikacji na jego temat twierdzą, że był to mord polityczny - mówił Głowacki .
Jak ocenił, Jesienin prowadził życie, w którym główne role grały poezja, alkohol, kokaina i kobiety, ale spektakl na scenie Teatru Ateneum powstał jednak przede wszystkim po to by przypomnieć wiersze Jesienina .

Poezje Jesienina w tłumaczeniu Władysława Broniewskiego , Wiktora Woroszylskiego i Seweryna Pollaka wykonuje urodzona w Kijowie, pieśniarka i kompozytorka Olena Leonenko.

- To był wybitny poeta, a jego los - ekscytujący (...) Warto przypominać ludziom o geniuszach, poetach, artystach. Dzięki nim łatwiej nam żyć, zweryfikować własne życie (...) Przymierzaliśmy się z Januszem Głowackim do stworzenia tego spektaklu około dwóch lat. W tym czasie przeczytałam ponad 20 książek o Jesieninie ; zdążyłam się w nim zakochać i znienawidzić go - mówiła dziennikarzom Leonenko.
- Doszłam jednak do wniosku, że w sztuce nie warto osądzać. Dlatego nie skupiamy się w naszym spektaklu na alkoholizmie Jesienina , na tym, że był kobieciarzem, ale na Jesieninie -artyście, na jego skomplikowanej naturze. On zmarł mając 30 lat, ale żył tak intensywnie, że życiem swoim mógłby obdarować 20 ludzi - mówiła Leonenko.

Spektakl kończy ostatni wiersz Jesienina Do Przyjaciela napisany krwią na kilka godzin przed śmiercią, w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

d3oxva0

Siergiej Aleksandrowicz Jesienin urodził się 21 września 1895 roku w Konstantinowie, zmarł 28 grudnia 1925 roku w Leningradzie. Pisał wiersze od dziewiątego roku życia. W wieku 17 lat opuścił rodzinne strony i wyjechał do Moskwy, gdzie pracował jako korektor w drukarni i studiował eksternistycznie na Uniwersytecie Moskiewskim. Po kilku latach przeniósł się do Petersburga – tam poznał Aleksandra Błoka , Siergieja Gorodeckiego, Andrieja Biełego i Mikołaja Klujewa - poetów, którzy wpłynęli na jego twórczość i pomogli mu w początkach kariery.

Był pięciokrotnie żonaty. Jedną z jego żon była sławna femme fatale amerykańskiego baletu – Isadora Duncan. Ich związek trwał zaledwie trzy lata - jednak liczne skandale, których byli bohaterami, uczyniły z nich jedną z najbardziej legendarnych par dwudziestego wieku. Duncan i Jesienin objechali razem Europę i Amerykę. Ich związek był zarazem namiętny i tragiczny, Jesienin , bowiem osiągnął mistrzostwo w rujnowaniu życia sobie i najbliższym. Legendarną tancerkę doprowadził do finansowej, artystycznej i fizycznej ruiny.

d3oxva0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oxva0