Trwa ładowanie...
d1l1wlh
jesień
7 października 2013, 15:55

Jesienią Olsztyn czyta kryminały

Miejska biblioteka publiczna w Olsztynie zaplanowała na jesień szereg imprez promujących czytanie, zwłaszcza zaś - lekturę kryminałów. Czytelnicy będą mogli wziąć m.in. udział w grze miejskiej, podczas której razem z autorami kryminałów będą pisali swoje własne historie.

d1l1wlh
d1l1wlh

Miejska biblioteka publiczna w Olsztynie zaplanowała na jesień szereg imprez promujących czytanie, zwłaszcza zaś - lekturę kryminałów. Czytelnicy będą mogli wziąć m.in. udział w grze miejskiej, podczas której razem z autorami kryminałów będą pisali swoje własne historie.

Dyrektor olsztyńskiej biblioteki miejskiej Krzysztof Dąbkowski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej związanej z akcją "Olsztyn czyta", że nadszedł czas na zdarcie otoczki "kiepskiej literatury z kryminałów".

"Kryminały są literaturą pełnowartościową i nie ma się co wstydzić ich czytania" - powiedział Dąbkowski i przyznał, że statystyki biblioteczne wskazują, że ok. 40 proc. wypożyczeń książek w miejskich bibliotekach w Olsztynie to wypożyczenia kryminałów (numerem jeden to powieść Camilli Laeckberg "Księżniczka z lodu").

Bibliotekarze szanując gusta i upodobania czytelników postanowili zorganizować "kryminalną jesień w bibliotekach". W tym celu wypożyczalnie zostaną mrocznie udekorowane, a sami bibliotekarze będą mówili o swojej akcji ubrani w płaszcze, kapelusze i ciemne okulary. Na potrzeby promocji czytania kryminałów biblioteka zakupiła 45 nowych tytułów tego gatunku (niektóre z nich to połączenie kryminału z sensacją), a niemal we wszystkich placówkach zostaną zorganizowane "akcje kryminalne" np., w bibliotece multimedialnej Planeta 11 czytelnicy korzystając ze wskazówek będą tropić schowane na półkach książki.

d1l1wlh

Gratką dla miłośników kryminałów ma być gra miejska, w której będą brali udział cenieni olsztyńscy autorzy kryminałów: Paweł Jaszczuk, Tomasz Białkowski i Krzysztof Beśka. Będą oni czekać na uczestników gry miejskiej w "tajnych punktach" i pomagać ułożyć uczestnikom zabawy ich własną kryminalną opowieść osnutą na podstawie wylosowanego przez nich słowa.

"Oczywiście przy tej okazji będzie można z każdym z autorów porozmawiać, zapytać o ich warsztat czy inne ważne dla czytelników sprawy" - zapowiedzieli bibliotekarze.

W ramach promowania kryminałów bibliotekarze organizują także konkurs na najbardziej mroczne zdjęcie Olsztyna. "Nie chodzi nam o pocztówkowe, opatrzone widoki, ale fotografie mało znanych podwórek czy strychów, miejsc mrocznych i nieznanych" - powiedział Łukasz Ślusarczyk z miejskiej biblioteki i dodał, że w tym konkursie będą mogli wziąć udział także i mieszkający poza Olsztynem. "Jeśli ktoś na wakacjach w naszym mieście zrobił niesamowitą, mroczną fotografię to na nią także czekamy" - powiedział Ślusarczyk.

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie (ma 16 filii we wszystkich dzielnicach miasta) prowadzi akcję "Olsztyn czyta" od wiosny. Akcja ta ma na celu wypromowanie mody na czytanie. W jej ramach m.in. urządzano w mieście happeningi związane z czytelnictwem, a właściciele kart bibliotecznych dostawali zniżki w księgarniach przy kupowaniu nowych książek.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj