Jerzy Trela został Bogiem. Zakończono nagrania do ”Biblii Audio” – największego słuchowiska w Europie
Ponad sto godzin słuchowiska, nagranie z udziałem 10 tysięcy osób, 480 aktorów, tła dźwiękowe rejestrowane w Izraelu, ponad trzy miliony pobrań i odsłuchań Nowego Testamentu, ponad dwa lata pracy – zakończono nagrania do największego słuchowiska w Europie. ”Biblia Audio – superprodukcja” to realizacja, w której biorą udział największe polskie gwiazdy, aktorzy amatorzy, muzycy i duchowni.
Pismo Święte jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie wszystkim udało się je przeczytać. Jest fundamentem religii, cywilizacji, kultury. Audiobook, który powstaje to pierwsza dźwiękowa adaptacja tej najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę. I nie jest to inicjatywa kościelna.
W tworzenie projektu włączyli się czołowi polscy aktorzy. Prace nad słuchowiskiem w ramach którego nagrywany był Stary i Nowy Testament rozpoczęły się dwa lata temu. Zakończenie produkcji planowane jest na grudzień tego roku.
Tła dźwiękowe, nagrania świątyń, ulic, ludzi, miast i pustyń, rejestrowano w Izraelu, a obok zawodowych aktorów Biblię czytali amatorzy. W lipcu tego roku, podczas rocznicy Światowych Dni Młodzieży, w nagraniu do projektu wzięło udział 10 tysięcy osób zgromadzonych w Tauron Arenie w Krakowie. W projekt zaangażowała się również Anna Dymna, która wspólnie z podopiecznym fundacji ”Mimo Wszystko” nagrała wzruszający Psalm V.
W roli Boga obsadzono Jerzego Trelę, zaś w Jezusa – Adama Woronowicza. – Chcę powiedzieć, że czytam, nie wcielam się w rolę. Biblia to tekst, który nas przekracza – mówi WP aktor. – Ważne jest to, że w ten projekt zaangażowani są zarówno wierzący jak i niewierzący. Bo wiara jest wpisana w życie każdego z nas. Jesteśmy istotami duchowymi.
Wiara zawsze była dla aktora ważna, tak wspominał swoje początki w warszawskiej Akademii Teatralnej w wywiadzie udzielonym przed laty jednemu z portali: ”Pamiętam, że zabrałem ze sobą do Warszawy krzyż i obrazek Matki Bożej Częstochowskiej. Powiesiłem je sobie nad łóżkiem. Pamiętam taki wieczór, że spojrzałem na krzyż i zacząłem płakać. Wtedy przyszło mi do głowy, żeby przed zajęciami iść następnego dnia na mszę świętą do kapucynów na 8. I tak zostało przez cztery lata. Codziennie byłem na mszy o 8. Eucharystia mi uratowała życie”.
W nagraniach wykorzystywana jest Biblia Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku (wydanie V). W produkcji udział wzięli także m.in. Małgorzata Kożuchowska, Piotr Adamczyk, Anna Seniuk, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Jan Peszek, Franciszek Pieczka, Krystyna Janda, Borys Szyc, Wojciech Malajkat, Piotr Fronczewski, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Krzysztof Globisz, Roman Kłosowski, Robert Więckiewicz, Izabela Kuna, Piotr Polk, Cezary Żak, Olgierd Łukasiewicz, Łukasz Simlat, Antoni Pawlicki, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik i wielu innych. Fragment Księgi Wyjścia przeczytali Prymas Polski abp Wojciecha Polaka i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Co tydzień na stronie www.bibliaaudio.pl publikowane są kolejne, premierowe materiały. Dotychczas projekt wsparło pięć tysięcy osób, a ukończenie „Biblii Audio – superprodukcji” wciąż prowadzona jest zbiórka środków. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Krzysztof Czeczot, założyciel firmy OSORNO. Jego wcześniejsze projekty, to audiobooki: ”Krzyżacy”, ”Karski”, ”Karaluchy”, ”Gra o Tron” czy ”Blade Runner”. Kooproducentem jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) oraz Narodowe Centrum Kultury. Po zakończeniu projektu ”Biblia Audio” będzie zawsze dostępna nieodpłatnie na stronie bibliaaudio.pl
Źródło: www.bibliaaudio.pl