Trwa ładowanie...
d2bl827
kultura
23 kwietnia 2010, 13:49

Jenieckie karty i listy na wystawie Bóg się rodzi...

d2bl827
d2bl827

Kartki pocztowe i listy wysyłane przez jeńców wojennych oraz zdjęcia zrobione podczas wigilii i jasełek w obozach jenieckich można oglądać na wystawie Bóg się rodzi, moc truchleje - Święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej.

Wystawa ma układ chronologiczny i podzielona została na siedem części m.in. życzenia świąteczne, choinka, wieczór wigilijny i spotkania opłatkowe - mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Według niej, w czasie wojny najlepsze warunki do kultywowania bożonarodzeniowych zwyczajów istniały w niemieckich obozach oficerskich, gdzie jeńcom pozwalano na udział w pasterce i przygotowanie świątecznych koncertów. W przypadku obozów sowieckich istniały duże ograniczenia, a w wielu miejscach jeńcy obchodzili święta w tajemnicy przez władzami obozowymi.

Eksponaty, które znalazły się na wystawie pochodzą z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ekspozycję wzbogacają także zbiory Muzeum Katyńskiego i Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Wystawę można oglądać w Panoramie Racławickiej do 31 stycznia 2009 r.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj